Somali

Hedef THY uçağı mıydı?

Somali Ulaştırma Bakanı, Cibuti merkezli Daallo Havayolları’nın yolcu uçağında geçen hafta meydana gelen patlamanın terör kaynaklı olduğunu açıkladı. Al Jazeera’ya konuşan Daallo Havayolları yöneticisi ise, "patlamayı gerçekleştiren intihar eylemcisiyle" birlikte uçaktaki yolcuların THY yolcuları olduğunu, THY uçağının Mogadişu'ya gelememesi nedeniyle THY adına yolcuları Cibuti'ye götürmekte olduklarını söyledi.

Konular: Somali, Türkiye
Salı günü TSİ 15’te hareket eden uçakta 10 Türk yolcu bulunuyordu. Yolcular, patlama sesinin ardından yanık kokusu aldıklarını söylemişti. [Fotoğraf: AA]

Daallo Havayolları’na ait yolcu uçağında 2 Şubat tarihinde kabin içinde patlama meydana gelmiş ve pilot Mogadişu havalimanına geri dönerek acil iniş yapmak zorunda kalmıştı. Somali Ulaştırma Bakanı Ali Jangeli, olayın bir terör saldırısı olduğunu söyledi. 

Al Jazeera’ye konuşan Daallo havayolları yöneticisi Muhammed İbrahim Yasin Olad, uçaktaki 74 yolcunun, Somali’ye haftada üç kez uçuşlar düzenleyen THY’den bilet aldığını ancak o gün kuvvetli rüzgâr nedeniyle uçuşu gerçekleştiremeyen THY'nin Daallo’dan yolcuları Cibuti’ye kadar taşımasını istediğini söyledi. Uçakta 10 Türk yolcu da bulunuyordu. 

Olayın ardından THY’nin Daallo ile hiç irtibat kurmadığını belirten Olad, Somalili yetkililerle güvenlik önlemlerini artırma konusunda işbirliği hâlinde olduklarını ifade etti. Eylemci olduğu belirtilen Somaliliyle birlikteki patlamanın meydana geldiği uçaktaki yolcuların THY yolcusu olması, normal koşullarda THY uçağının Mogadişu'ya gelip yolcularını alacak olması, "hedef aslında THY uçağı mıydı?" sorusunu akla getirdi.

Şüphelinin cesedi bulundu
Olayın şüphelilerinden olan Somali vatandaşı Abdullahi Abbdisalam Borleh, 3159 sefer sayılı uçaktan patlama sonrası kaybolan tek kişi oldu. Borleh’in kabin basıncı nedeniyle patlama sonrası açılan delikten dışarı fırladığı tahmin ediliyor. Borleh’in yanmış cesedi, Mogadişu’nun 30 kilometre açıklarında bulundu. Saldırıyı üstlenen olmadı.

THY açıklaması

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün, Al Jazeera’nın Daallo Havayolu yetkilisinin açıklamalarıyla ilgili sorusu üzerine, elektronik posta yoluyla bir açıklama yaptı. Üstün, “Bahse konu seferlerimiz, ilgili dönemdeki olumsuz hava koşullarına bağlı oluşan operasyonel nedenlerle iptal edilmiştir" dedi. Al Jazeera'nın sorularını tekrar ilettiği THY Basın Müşavirliği, "Önceki mailimiz muteberdir, ilave bir açıklamamız olur ise paylaşılacaktır" yanıtını vermekle yetindi.

[Video: Somali'deki havaalanında iki çalışanın saldırgana bomba düzeneğini teslim ederken görüntüleri güvenlik kameralarına yansıdı]

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;