Spor

'Helâl olsun bütün yabancılara'

Rizespor'un teknik direktörü Hikmet Karaman, Türkiye'deki yabancı futbolcuların ülke prestiji açısından önemli olduğunu ve onlara hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Hikmet Karaman ikinci yarıda daha iyi olacaklarını söylüyor. [Fotoğraf: AA]

Türkiye'de dış güçler tarafından huzursuz bir ortam oluşturulmaya çalışıldığını savunan Karaman, Süper Lig'deki yabancı yıldızların burada olmasının, rahatça yaşamasının ve maçlarını oynamasının dış güçlere güçlü bir mesaj verdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen "Yıldızlar Karması" maçında Samuel Eto'o, Wesley Sneijder, Nigel de Jong gibi yıldızların sahada olmasının, dünyaya mesaj verme adına büyük önem taşıdığını vurgulayan Karaman, şöyle konuştu:

"Türkiye'deki yabancılara teşekkür ediyorum. Hiç korkmadan burada top oynuyorlar. Tüm olaylara rağmen mesleklerine sahip çıkıyorlar, takımlarını başarıyla temsil ediyorlar. Helal olsun o çocuklara, helal olsun bütün yabancılara. Onları ayakta alkışlıyorum. Çünkü düşünebiliyor musunuz, bütün yabancı futbolcular 'biz buradan gidiyoruz.' dese ne olacak? Türkiye'deki tüm yabancılara sahip çıkmak lazım. Bazen taraftarlar protesto ediyorlar, yapmasınlar. Bunlar bizim misafirlerimiz, bunlar bizim yurt dışında yüzümüz. De Jong, Sneijder ve Eto'o'nun Türkiye'de olması, burada rahat dolaşabilmesi, rahat çıkıp maçını oynayabilmesi aslında bu süper güç denilen devletlere bir şamardır."

"Rizespor Türkiye'de bir devrim yapıyor"

Kadrolarının yaş ortalamasını 30'dan 24'e düşürdüklerini belirten Hikmet Karaman, bunun beraberinde büyük bir riski de getirdiğini anlattı.

Karaman, Türkiye'de başarının sadece skorlara bakılarak değerlendirilmesinden yakınarak, "Rizespor, bu sezonu atlattığı zaman seneye müthiş bir Süper Lig takımı olur. Bu sezon çok önemli. Çünkü genç kadronun deneyim kazanması gerekiyor. Biraz sabırlı olmak lazım. Rizespor bugün Türkiye'de bir devrim yapıyor. Tabi bunun sancıları da büyük oluyor. Ama 2 sene sonra Rizespor daha farklı, altyapıdan da oyuncu yetiştiren bir kulüp olacak. 24 yaş ortalaması, bu kulübü 4-5 sene götürür." ifadelerini kullandı.

Takımının ortaya koyduğu performansı skora yansıtamadığını belirten Karaman, şunları aktardı:

"En az 8 maçı sayabilirim ki, sonucunun daha farklı olması gerekiyor. Mutlaka bazı eksiklerimiz olmuştur. Ara dönemde bu eksikleri giderip, gelecek oyuncularla birlikte sezonu daha iyi yerlerde bitireceğimize inanıyorum. Bugün Oğulcan, Recep Niyaz, Özgür Çek, bunlar yetenekli fakat gerekli çalışma yapılıp, Süper Lig'de devam etmesi gereken oyuncu grupları. Baktığınız zaman müthiş potansiyelleri var ama Süper Lig'de süreklilikleri yok. Bu oyuncu gruplarını sahneye çıkarmak istiyoruz." 

"2-3 oyuncu alacağız"

Transfer konusunun çok hassas olduğunu belirten Çaykur Rizespor Teknik Direktörü, ilgilendikleri oyuncuların isimlerinin basına yansımasının fiyatları katlamasından şikayetçi oldu.

Bir oyuncuya talip olunduğunun duyulmasıyla ortaya 20 menajerin çıktığını söyleyen Karaman, şunları kaydetti:

"Ekonomik olarak kulüpler müthiş zarara uğruyor. Türk futbolunun gelişmesine en büyük baltayı vuran, kulüpleri batıran hareketlerden biri de oyunculara ve menajer gruplarına ödenen şişirilmiş paralar. Sonra bir futbolcuya bir rakam veriyorsunuz, verdiğiniz rakamla performans arasında dağlar kadar fark var. Bunları deneyimler olarak yaşadığımız için transferle ilgili bilgi vermiyoruz. Yalnızca 15-20 kişilik bir oyuncu grubu arasından 2-3 tanesini seçeceğimizi söyleyebilirim."

Kaynak: AA
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;