Kafkasya

Hocalı'da ölenler anıldı

Ermenistan ordusunun öldürdüğü 600'den fazla kurban için İstanbul ve Ankara'da miting düzenlendi. Azerbaycan'da ise 60 bin kişi yürüdü.

Konular: Türkiye

Haberin Öne Çıkanları

Kalabalık protesto

Sarkozy hedefte

Milli marşlar okundu

İstiklal Caddesi'nden yürüyerek Taksim Meydanı'na çıkan kalabalık, Türkiye ve Azerbaycan bayrakları taşıdı. [CHA]
Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında 20 yıl önce Ermenistan askerlerinin gerçekleştirdiği katliam, İstanbul'da anıldı. 1992 yılında 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gecede, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 600'den fazla kişinin öldürüldüğü Hocalı için, Taksim Meydanı'nda miting düzenlendi. 
 
Hocalı Katliamını Anma Gönüllüleri Komitesi tarafından organize edilen miting, Galatasaray Meydanı'nda toplanan çok sayıda grubun İstiklal Caddesi'ndeki yürüyüşüyle başladı.
 
Çeşitli sendikalar, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve Türkiye'nin değişik kentlerinden gelen vatandaşların katılımıyla oluşan kalabalık, Türkiye ve Azerbaycan bayrakları taşıdı. "Hepimiz Türküz Hepimiz", "Ermeni Yalanına Son" pankartları taşıyan grup, çeşitli sloganlar atarak yürüdü.

Sarkozy'ye tuvalet kağıtlı protesto
 
Taksim Meydanı'nda bir araya gelenlere üzerinde "Sarkozy Tuvalet Kağıdı" yazan tuvalet kağıtları dağıtıldı ve "Sarkozy pisliğini temizle" sloganları atıldı. Polis ekipleri ise, Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde bariyerlerle güvenlik önlemi aldı.
 
Bir polis helikopteri meydanın üzerinde uçarken, Ermeni kilisesi gibi noktalarda da sivil ve resmi polislerin görev yaptığı görüldü.
 
Mitinge katılanlar, hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu, ardından Azerbaycan ve Türkiye milli marşlarını okudu.
 
Türkiye İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, mitingde yaptığı konuşmada, Türk milletinin inancıyla, kültürüyle ve örfüyle her zaman zulmün karşısında, mazlumun yanında olan bir millet olduğunu belirterek, Türk milletinin insanlığa ders vermiş bir millet olduğunu dile getirdi.

Bakan, “Türk milleti olarak, ne Kazakistan'da, ne Azerbaycan'da, ne Türkiye'de, ne Balkanlar'da, dünyanın hiçbir yerinde insanlık adına utanılacak bir tarihimiz, bir geçmişimiz yoktur” dedi ve yeryüzünde insanlık için adaletin temsilcisi olması bakımından Türk milletinin her zaman gücünü koruduğunu, güçlü olduğunu, en büyük gücünün birlik ve beraberlik olduğunu kaydetti.

Yirmi yıl önce bugün kan içicilerin, katillerin, acımasızların ve merhametsizlerin, yüreksizlerin, korkakların Hocalı'da 613 insanın, kadın, çocuk ve yaşlı, haklı ve haksız demeden kanını içtiğini anımsatan Şahin, bu kanın o günden bu yana yerde kalmadığını ve yerde kalmayacağını söyledi.

Bakan, “O kan o gün akmıştır, ama hesabı bitmemiştir. Türk milleti yaşadıkça, o kanın hesabı yapılacaktır ve sorulacaktır adaletle, insafla, hukukla bu kanın mücadelesini hep beraber İstanbul'da, Bakü'de yeryüzünde hak ve adalet davasına kim inanıyorsa hep birlikte takip edeceğiz” dedi.

Ankara'da iki gösteri
 
Başkent Akara'da ise katliamı protesto edenler, BM Türkiye Ofisi'nin önüyle ve Abdi İpekçi Parkı'nda bir araya geldi.
 
BM binası önüne siyah çelenk bırakan grup adına konuşan Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Abdullah Buksur, Hocalı'da yaşananların soykırım olarak kabul edilmesini istedi.
 
Türkiye Kamu-Sen ve Azerbaycan Kültür Derneği'nin oluşturduğu grup ise, Abdi İpekçi Parkı'nda "Hocalı Katliamı'nı unutmayacağız", "Ne mutlu Türküm diyene", "Türküm, Müslümanım, uygarım" yazılı pankartlarla Hocalı'da hayatını yitirenlerin fotoğraflarını taşıdı.
 
Edirne gibi illerde de katliam düzenlenen gösterilerle anıldı.
 
Bakü'de 60 bin kişi yürüdü
 
Katliamın yirminci yılında Azerbaycan'da 60 bin kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi. Başkent Bakü'deki Azatlık Meydanı önünde buluşan Azeriler, Hatai semtinde bulunan 'Hocalı Soykırımı' anıtı önüne kadar yürüdü.
 
Yürüyüşe Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve devlet yetkilileri katılırken, çok sayıda pankart göza çarptı.
 
Askeri törenle gül ve çelenk bırakılan soykırım anıtı, vatandaşların ziyaretine açıldı.
 
Soykırım anıtının önünde bazı Azeri kadınlar ağıtlar yaktı, bazı göstericiler ise kameralar önünde kurbanlar için şiir okudu.

Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;