Türkiye

Hollandalı gazeteciye 5 yıl hapis istemi

Twitter ve Facebook’tan ‘terör örgütü propagandası’ yapmakla suçlanan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink hakkında 5 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İlk duruşma 8 Nisan'da.

Konular: Türkiye
Hollandalı Gazeteci Gözaltında
Hollandalı gazeteci Geerdink 2006'dan beri Kürt sorunu hakkında yazıyor. [Fotoğraf:Geerdink'in Facebook hesabı]

Reuters’a konuşan Geerdink, sosyal medya üzerinden PKK propagandası yapmakla suçlandığını söyleyip suçlamaları reddetti.  Geerdink, “Durmaksızın gazeteci olarak işimi nasıl yapabilirim diye düşünüyorum ve her zaman özenli seçimler yapar, sözcükleri dikkatlice seçerim” dedi.

Hollandalı gazeteci, “Kürt meselesi Türkiye’nin en önemli meselesi. Türkiye’nin en büyük siyasi sorunudur. Bu yüzden bir gazetecinin bu konu üzerinde çalışması iyi bir tercihtir” diye konuştu. Geerdink'in Twitter'dan verdiği bilgiye göre davanın ilk duruşması 8 Nisan'da yapılacak. 

Polis 6 Ocak’ta Geerdink’i evinden alıp karakolda ifadesini almıştı. Gözaltı sırasında Türkiye’yi ziyaret eden Hollanda Dışişleri Bakanı da durumu protesto etmişti.

Hollandalı gazeteci 2006 yılından beri Kürt sorunuya ilgili haberler yapıyor. Gazetecinin Uludere’de 34 kişinin öldüğü bombardımanı anlattığı “De Jongens Zijn Dood” (Oğlanlar Öldü) adlı bir kitabı da bulunuyor.

Kaynak: Reuters
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;