Avrupa

Hollande, eşcinsel evliliği onayladı

Fransa Cumhurbaşkanı, muhalefetin itirazının reddedilmesinin ardından yasal sürecin tamamlanması için son imzayı attı.

Haberin Öne Çıkanları

İtiraz kabul edilmedi

14. ülke

'Kutlama zamanı'

Hollande'nin kararı hem yasa taraftarlarını hem de karşıtlarını sokağa döktü. [EPA]

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, eşcinsel evliliğe ve eşcinsel çiftlerin evlat edinmesin izin veren yasayı imzaladı. İmza, Anayasa Konseyi’in muhalefet tarafından yapılan itirazı reddetmesinden bir gün sonra geldi.

Bu sayede Fransa’yı dünyada hemcinslerin evliliğine izin veren 14’ünce ülke yapan süreç tamamlanmış oldu.

Anayasa Konseyi, yasayı cuma, Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü'nde onaylamıştı.

Yasa tasarısı günlerece süren şiddetli tartışmaların ardından geçen ay meclisten geçmişti.

Anamuhalefetteki Halk Hareketi BirliğiUMP, yasanın ‘anayasaya aykırı’ olduğu gerekçesi ile yüksek mahkemeye başvurmuştu.

Ancak Anayasa Konseyi, hemcinsler arası evliliğin anayasanın herhangi bir maddesine karşı gelmediğine ve ulusal bağımsızlığa ya da temel hak ve hürriyetlere zarar vermediği yönünde karar kıldı.

UMP Başkanı Jean-Francois Cope, TF1 televizyonuna yaptığı açıklamada “Pişmanlık duyduğum bir karar ama saygı duyuyorum” dedi.

'Kutlama zamanı'

Hollande, imzanın ardından yasanın tüm ülke genelinde uygulanmasını sağlayacağını söylerken, eşcinsel hakları savunucusu örgütler de imzayı sevinçle karşıladı. LGBT derneğinin sözcüsü Nicolas Gougain, “Şimdi kutlama zamanı” dedi.

Kamuoyu yoklamaların, halkın yasa konusunda neredeyse yarı yarıya bölündüğünü gösteriyor.

Tasarının yasalaşması sürecinde özellikle Katolik kesimler tepkilerini sokağa taşımış, göstericiler ile polis arasında çatışma çıkmıştı.

Hollande’ın imzalaması ile tamamlanan sürecin ardından cuma günü de Paris’te toplanan yaklaşık 300 kişi, yasayı tanımadıklarını söyleyerek Hollande’a istifa çağrısında bulundu.

Çıkan olaylarda bir polis görevlisi yüzüne yanıcı bir maddenin gelmesi sonucu yaralandı. Yasa karşıtları 26 Mayıs’ta Paris’te büyük bir gösteri düzenlemeyi planlıyor.

Portekiz'de evlat edinmeye izin

Portekiz’de eş cinsellerin çocuk evlat edinmesine izin veren yasa tasarısı da cuma günü meclisten geçti.

Eşcinsellerin evlenmesinin üç yıldır yasal olduğu ülkede, artık eşlerden birinin biyolojik çocuğu diğer eş tarafından evlat edinebilecek. Evlat edinme işlemine biyolojik bağ şartı konmuş olmasına rağmen yasanın taraftarları memnun.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;