Türkiye-AB ilişkileri

'Hukuki uyum olmak zorunda'

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Haber, vize serbestisi ve Türkiye'nin terörle mücadele yasasında değişiklik kriteriyle ilgili olarak "Terörle mücadelede iş birliği etmek istiyorsak, hukuki dayanaklarımız arasında uyum olmak zorunda" dedi.

"Avrupa Günü ve Anneler Günü" CerModern'de anne ve çocuklara yönelik düzenlenen oyun, masal, müzik etkinlikleri düzenlendi.  AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber'in ev sahipliğinde gerçekleşen programa, AB Bakanlığı Müsteşarı Rauf Engin Soysal, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore ve Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Keen Cornelis van Rij de katıldı.

Programın ardından, gazetecilerin sorularını yanıtlayan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Haber, vize serbestisi sürecinde gündeme gelen, Türkiye'nin terörle mücadele yasasında ve terörün tanımında değişiklik yapıp yapmayacağı konusuna ilişkin şu görüşlerini paylaştı:

"Terörle mücadelede Türkiye ile iş birliği halindeyiz. PKK'yı yasakladık. 2013'ten bu yana devam eden vize serbestisi görüşmelerini göz önünde tutarsak, bu kriter her zaman çok net olmuştur. Bu, bizim Türkiye'nin terörle mücadelesini inkar ettiğimiz anlamına gelmez, ama terörle mücadelede iş birliği etmek istiyorsak, hukuki dayanaklarımız arasında uyum olmak zorunda. Konuştuğumuz konu bu, Türkiye'nin terörle mücadele hakkını inkar etmiyoruz."

Süreçte, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadının ikincil mevzuatını da kapsayan geniş bir kanunlar bütününün olduğunu anlatan Haber, Türk ve AB'li yetkililerin birlikte oturup hangi alanlarda anlaşma sağlandığını, ve hangi alanlarda çalışmaya ihtiyaç olduğunu gözden geçirmesi gerektiğini kaydetti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;