Al Jazeera çalışanlarına özgürlük

Hüseyin 90 gündür hapiste

Mısır mahkemesi, 90 gündür hapiste tutulan Al Jazeera çalışanı Mahmut Hüseyin’in tutukluluk süresini 5’inci kez uzattı. Al Jazeera Medya Ağı çalışanları, Hüseyin'in derhal serbest bırakılması için eylem düzenledi.

Mısır'da mahkeme, Al Jazeera çalışanı Mahmut Hüseyin’in gözaltı süresini 45 gün daha uzattı. Gözaltısı 5’inci kez uzatılan Hüseyin, 90 günden beri hapiste tutuluyor. Al Jazeera, 23 Aralık’ta gözaltına alınan Hüseyin’in, bu tarihten sonraki ilk görüntülerini de yayınladı.

Ziyaret hakkından mahrum bırakılan ve kötü şartlar altında hücre hapsinde tutulan Hüseyin, görüntülerde bitkin ve kilo vermiş görünüyor.

Al Jazeera Medya Ağı, Hüseyin’in tutukluluğunu bir kez daha kınadı ve kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddetti.

Al Jazeera çalışanlarından "Hüseyin'i bırakın" çağrısı

Al Jazeera çalışanları, meslektaşları Mahmut Hüseyin’in serbest bırakılması için geçen hafta eylem düzenlemişti.

Al Jazeera Kamu Özgürlükleri ve İnsan Hakları Merkezi tarafından organize edilen eylem, Arap dünyasında İnsan Hakları günü ilan edilen 16 Mart’ta gerçekleşti. Eylemde, Mahmut Hüseyin’in derhal serbest bırakılması istendi.

Eyleme katılan Al Jazeera Medya Ağı Genel Direktör Vekili Dr. Mustafa Souag, insan hakları örgütlerine seslendi. Souag, gazeteciler için dünyanın en tehlikeli bölgelerinden biri haline gelen Arap dünyasında adalet ve gazetecilik özgürlüğü değerlerinin güçlendirilmesi için insan hakları örgütlerinden güçlerini birleştirmesini istedi.

Souag, Mahmut Hüseyin’in tutukluluğunu devam etmesini ve hücre hapsinde tutulmasını kınadı, tüm Al Jazeera çalışanlarının Hüseyin ve tutuklu bulunan tüm gazetecilerle dayanışma mesajlarını iletti.

Al Jazeera, Mısır ve dünyadan haber aktarırken kurumun mesleki ve etik sözleşmesine bağlı kaldığını teyit ediyor.

Al Jazeera herhangi bir gazetecinin tutuklanmasını, taciz edilmesini ya da tehdit altında kalmasını kınıyor ve gazetecilerin korunmasını ve güvenliklerinin teminat altına alınması için küresel bir tüzük oluşturulmasını talep ediyor.

Gazetecilik ve ifade özgürlüğü, demokrasinin temel değerlerinden biri. Çünkü "gazetecilik suç değildir".

Hüseyin’e asılsız suçlamalar

Mısır Başsavcılığı, Hüseyin’i "yalan haber yaparak Mısır'da kaos yaratmaya teşebbüs etmek" ile suçlamıştı.

Mısır İçişleri Bakanlığı, Al Jazeera’nin Mısır’ın içinde bazı unsurlarla işbirliği yapmak suretiyle fitne yaratmak ve devlet kurumlarına karşı provokasyon yapmak istediğini iddia etmişti.

Al Jazeera bu iddiaları kınayarak Hüseyin’e yöneltilen tüm suçlamaların asılsız olduğunu vurgulamıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;