Mısır

Hüsnü Mübarek tahliye edilecek

Mısır Başsavcılığı devrik Cumhurbaşkanı Mübarek'in tahliye edilmesini kararlaştırdı.

Konular: Mısır, Ortadoğu
Mahkeme iki hafta önce Mübarek'i Haziran 2012'de 239 göstericinin öldürülmesine iştirak ettiği suçlamasından berat etmişti. [Fotoğraf: EPA]

Devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in avukatı Ferid Dib’in talebini değerlendiren Mısır Başsavcılığı, Mübarek’in tahliyesine karar verdi.

Yargı kaynakları, Mübarek’in Cumhurbaşkanlığı Sarayı davasında çarptırıldığı 3 yıl hapis cezasını doldurmuş olması ve protestocu öldürdüğü iddiasıyla hakkında açılan diğer davalardan da beraat etmesinden dolayı tahliyesinin kararlaştırıldığını belirtti.

Kararın ardından Mübarek’in tahliye işlemleri başlatıldı. Avukatı Dib, tahliyenin yarın ya da bir sonraki gün gerçekleşebileceğini ifade etti.

89 yaşındaki Mübarek’in ülke dışına çıkışı yasağı ise devam ediyor.

Tahliye işlemleri için karakola gitmeyecek

Mısır yasaları gereği cezasını doldurarak hapisten çıkan mahkûmlar, yaşadıkları bölgedeki karakola götürülerek oradan tahliye ediliyor. Ancak Mübarek için sağlık sorunları nedeniyle bu prosedürün uygulanmayacağı belirtildi.

Mısır yasaları gereği, devletin eski cumhurbaşkanı Mübarek'e bir ev tahsis etmesi gerekiyor.

Önce müebbet sonra beraat

Mısır'da 25 Ocak Devrimi’nin ardından 2011 yılı Nisan ayında gözaltına alınan Mübarek, sağlık durumu nedeniyle askeri hastaneye konulmuştu.

Mübarek, Haziran 2012'de 239 göstericinin öldürülmesine iştirak ettiği gerekçesiyle, müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak daha sonra bu karar bozulmuştu. Mahkeme iki hafta önce Mübarek’i aynı davadan berat ettirmişti.

Mursi hapiste

3 Temmuz 2013’teki askeri darbeden sonra Mısır seçilmiş ilk sivil Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hapse konulmuştu.

Farklı davalardan yargılanan Mursi’ye müebbet ve idam cezaları verilmişti. Temyize gidilmesi nedeniyle bu hükümler bozularak yargı süreci yeniden başlatılmıştı.

Ancak Mursi’nin İttihadiye davasında nihai bir kararla 20 yıl hapis cezası onaylanmıştı.

Kaynak: AA ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;