Irak

İbadi: Tikrit operasyonu bir ay içinde

Irak Başbakanı Haydar İbadi, IŞİD'le savaş durumundayken Irak ordusunu yeniden yapılandırmanın oldukça zorlu olacağını ve bu sürecin üç yılı bulabileceğini söyledi. İbadi'ye göre, Tikrit'in IŞİD'den geri alınması için bir ay içinde operasyon düzenlenecek.

Konular: Irak, IŞİD, Ortadoğu
Irak Başbakanı Haydar İbadi, Mısır ziyaretinde Reuters'in sorularını yanıtladı. [Fotoğraf: AFP-Getty]

kahire ziyaretinde reuters'a konuşan irak başbakanı haydar ibadi, "en zor şey bir savaşın içindeyken ordunuzu yeniden yapılandırmaktır. bizim amacımız orduyu yeniden yapılandırmakla bunun savaşı etkilememesi arasında bir denge kurmaktır" diye konuştu. daha önce amerikan ordu ve hükümet yetkilileri de işid'le savaşın yıllar sürebileceğini söylemişti. 

yolsuzluk meselesine de dikkat çeken ibadi, "bizim için temel mesele ordu ve kamu kuruluşlarındaki yolsuzlukla mücadele etmek. çünkü bu silahlı güçlerimizin etkinliğini artıracaktır. ordumuzu yeniden yapılandırmak için alacağımız basit önlemlerin ardından, askerlerimizin bir bölgeyi ele geçirme ve kontrol etme becerileri de artacaktır. buna devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

'tikrit operasyonu bir ay içinde' 

ibadi ayrıca bir aydan daha kısa bir süre içerisinde irak ordusunun bağdat'a 160 kilometre uzaklıkta bulunan ve işid'in musul'un ardından ele geçirdiği tikrit kentine bir aydan daha kısa bir süre içinde operasyon yapılacağını söyledi. 

ibadi, irak'ın ikinci büyük kenti musul'un geri alınması konusunda ise net bir zaman söylemedi.

"musul, ayrıntılarını söyleyemem. operasyon öngörülenden daha hızlı bir şekilde yakın bir zamanda yapılabilir. planlamadan musul için harekete geçmek istemiyoruz. ancak tikrit bir aydan daha kısa süre içinde diyebilirim."

orduda büyük yolsuzluk skandalı

irak ordusundaki yolsuzluk meselesi ülkede uzun zamandan beri tartışılıyor.

daha önce irak’ta şiilerin en etkili dini otoritesi kabul edilen ayetullah ali sistani, irak ordusundaki bozulmanın ülkede birçok bölgeyi ele geçiren işid'i güçlendirdiğini söylemişti.

ayetullah sistani, hutbesinde, ordudaki bozulmanın nasıl giderileceği konusunda da şunları söylemişti:

"gerçekçi bakış, değişik askeri makamları sorumlu, milli, kararlı ve maddi ya da kişisel etkenlerden etkilenmeyen cesur kişilerin ele almasını gerektiriyor."

aralık ayında ise yolsuzluk skandalı daha da büyüdü. 4 aralık'ta meclis yolsuzlukları araştırma komisyonu üyesi mişan cuburi, yaklaşık 23 bin 'emekli hayalet askere' 5 yıl içerisinde 1 milyar dolar maaş ödendiğini açıkladı.

irak ordusuyla ilgili tartışmalar 10 haziran'da işid'in musul'u kısa bir sürede ele geçirmesiyle başladı. amerikan model zırhlı araçlar ve silahlarla donatılmış 30 bin asker üniformalarını bile giymeden, işid girer girmez musul'dan kaçmıştı. irak ordusundaki yolsuzluklar işid'le mücadelede kapsayıcı hükümet ve orduda reform isteyen abd'yi de rahatsız etmişti. washington'ın çağrısının ardından ibadi hükümeti, çok sayıda komutanı görevden almıştı. 

kaynak: al jazeera ve reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;