Türkiye

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü oldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 'yeniden yapılandırma çalışmaları' kapsamında Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi İbrahim Kalın'a Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü görevini verdi.

Konular: Türkiye
ibrahim kalın main
İbrahim Kalın ile çalışanlar onu "Davutoğlu gibi pozisyonuna güç katan isim" olarak tanımlıyor. [Fotoğraf: Zeki Öztürk / Al Jazeera Türk-Arşiv]

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı'ndaki yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi İbrahim Kalın'ı Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü görevine getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, "Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Sayın Cumhurbaşkanımız adına açıklama yapabileceği gibi, gerekli hallerde gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunabilecek. Sözcülük görevinin ihdası, kamuoyuyla daha sağlıklı bir iletişim açısından da önemli bir adım" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Görev Yetki ve Sorumlulukları Yönetmeliği’nde daha önce “Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü” diye bir görev yoktu. Bu yeni uygulama, Cumhurbaşkanlığı makamının gündeme ilişkin açıklama ve değerlendirmeler için önümüzdeki süreçte Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü mekanizmasını da kullanabileceği anlamına geliyor.

Davutoğlu'nun öğrencisiydi

Erdoğan'ın başbakanlığı döneminden beri kendisine en yakın isimlerden biri olan İbrahim Kalın tarihçi ve filozof. Uzmanlaştığı alan ise dış politika. Kalın, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun öğrencisiydi. Davutoğlu’nun 1993'te Malezya’daki İslam Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Bölümü'nü kurduğu sırada, Kalın da İslam düşüncesi ve felsefe yüksek lisansı yapmak için aynı üniversiteye gitti. Kalın'ın ‘Davutoğlu’nun öğrencisi’ olarak anılmasının nedeni bu.

Ailesi Erzurumlu olan İbrahim Kalın 1971 yılında İstanbul’da doğdu, 1992'de İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nü bitirdi.

Kalın doktorasını George Washington Üniversitesi'nde beşeri bilimler ve mukayeseli felsefe alanında yaptı.

İslâm bilim tarihi, felsefesi, sanatı konusunda yaşayan en önemli Müslüman otoritelerden biri olarak kabul edilen Profesör Seyyid Hüseyin Nasr’ın öğrencisi oldu. Nasr ile çalışması, Kalın'ın kariyerindeki önemli sıçrama noktalarından biri olarak gösteriliyor.

College of the Holy Cross, Georgetown Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi'nde İslam düşüncesi ve İslam-Batı ilişkileri üzerine dersler veren Kalın; felsefe, İslam düşüncesi ve uluslararası ilişkiler alanında uzmanlaştı.

Kalın, 2005 – 2009 yıllarında SETA araştırma şirketinin kurucu başkanlığını yaptı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;