Türkiye

İçişleri Bakanı Âlâ: Provokasyonu yapan sonuçlarına katlanır

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, Selahattin Demirtaş'ın bugün için Sur'a yaptığı yürüyüş çağrısı hakkında "Açık bir provokasyondur. Provokasyonu yapan sonuçlarına katlanır" dedi. Diyarbakır Valiliği de, ilçede ikamet edenler dışında Sur'a girişleri yasakladı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Sur'daki operasyonların durdurulması için bugün yaptığı yürüyüş çağrısına İçişleri Bakanı Efkan Âlâ'dan "provokasyon" yanıtı geldi. Âlâ, Demirtaş'ın çağrısı için "Açık bir provokasyondur. Provokasyonu yapan sonuçlarına katlanır" dedi. 

Bakan Âlâ, Diyarbakır halkına "Provokasyonlara prim vermeyin" çağrısı yaptı, "Önümüzdeki günlerde huzur ortamını onlara hazırlayıp takdim edeceğiz" dedi. 

Meclis'teki bütçe görüşmeleri öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan,  "Operasyonlar devam edecek mi?" sorusuna  "Nerede çukur, bomba düzeneği varsa, nerede halkı huzursuz eden terörist baskı varsa elbette sürecek. Ama onların olmadığı yerde hiçbir sorun yok. Bölgede de insanlar işinde gücünde" diye yanıt verdi.

Valilik yasakladı

Diyarbakır Valiliği, bugün Diyarbakır'da yapılması planlanan yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıklamıştı. Valilik bugün de Sur'da ikamet edenler dışında, ilçeye girişlerin yasaklandığını duyurdu. Valiliğin açıklaması şu şekilde:

"Cumhuriyet'in temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletin bölünmez bütünlüğü ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin engellenmemesi, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla Anayasamızın 34. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/A (Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilâtının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır...) ve 11/C (İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığını, tasarrufa müteallik emniyetini, kamu esenliğini sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır...) maddeleri gereğince, Diyarbakır Valiliği’nin 30.12.2015 tarih ve 2015/3044 sayılı kararına istinaden 02.03.2016 günü saat 12.00’den ikinci bir emre kadar, ilimiz Sur ilçesinde ikamet eden vatandaşlarımızın haricinde, diğer şahısların Sur ilçesine girişleri yasaklanmıştır. Vatandaşlarımızın söz konusu yasağa riayet etmeleri, ilimizin huzur ve güvenliği açısından önem arz etmektedir."

Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek hakkında da yaptıkları çağrı nedeniyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;