Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu

‘İhanet açıklaması haddini aştı’

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Yüce Divan oylamasında “evet” oyu veren AKP’li vekilleri ihanetle suçlayan partisinin iki milletvekilini haddini aşan bir açıklama yapmakla suçladı.

mustafaelitaşmain
AKP'li Elitaş Meclis'te basın mensuplarının sorularını yanıtladı. [Fotoğraf: AA]

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, dört eski bakan ile ilgili TBMM’de yapılan Yüce Divan oylamasında AK Parti'li milletvekillerinin özgür iradeleriyle oy kullandığını söyledi. Elitaş, bu oylamada eski bakanların Yüce Divan’da yargılanması yönünde oy kullanan AKP’li vekilleri ihanetle suçlayan AK Parti Milletvekilleri Şamil Tayyar ve Mehmet Metiner’i haddini aşan bir açıklama yapmakla suçladı.

Elitaş, gazetecilerin "Oylamada bu kadar fire bekliyor muydunuz?" sorusunu, "Bunu fire diye söylemek saygısızlıktır. Bu bir sonuçtur, demokraside bu sonuçları da beklemek gerekir. Kimin ne verdiğini söylemek mümkün değil. Belki Genel Başkanlarıyla önergeye imza atan arkadaşlar da farklı oy verebilir. Kabine kimse girmedi" dedi.

“İradelerine ipotek konulmamıştır”

Dört eski bakan hakkındaki Meclis Soruşturma Komisyonu'nun AK Parti'li milletvekillerinin önergesiyle kurulduğunu hatırlatan Elitaş şunları söyledi:

"302 milletvekili arkadaşımız oylamalara katıldı, özgür iradeleriyle oylarını kullandılar. Komisyonun kurulması, çalışması ve oylama sürecinde hiçbir AK Parti'li milletvekili arkadaşımıza baskı yapılmamıştır, telkinde bulunulmamıştır, ne yönde oy verecekleriyle ilgili iradelerine ipotek konulmamıştır"

“Paralel yapıya yanaşmak için yarıştılar.

Grup Başkanvekili Elitaş, Anayasal ve yasal imkân olmasına rağmen bu ve benzeri oylamalarda grup kararı alma ihtiyacı hissetmediklerini, bunu milletvekillerine yapılan saygısızlık olarak değerlendirdiklerini söyledi.  Mustafa Elitaş, dünkü oylamada CHP'nin paralel yapıyla ittifakının tescilinin örneğini gösterdiğini, MHP'nin genel seçimlerde paralel yapıyı yanına alabilmek için her türlü girişimi ortaya koyduğunu savunarak, "Dünkü oylama, CHP ile MHP'nin paralel yapıya yanaşmak için yarış içinde olduklarını göstermiştir" dedi.

"İhanet mesajı, haddini aşan açıklama"

Elitaş, AK Parti içindeki fireler ve Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın "AK Parti içindeki ihanet şebekesi" açıklaması ile Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’in “ İçimizdeki ihanetçilerin sayısı az değilmiş. Ben partimizden daha önce istifa edenleri bu şekilde davrananlardan bin kat daha şerefli addediyorum.” Açıklaması hakkında da konuştu.

Elitaş,  iki milletvekilinin bu yöndeki açıklamasını "haddini aşan açıklama" olarak niteledi. "Biz kimin hangi oyu verdiğini araştırmayı, milletvekillerine, halka ve halkın temsilcilerine saygısızlık olarak görüyoruz" dedi. Bu açıklamaların AK Parti grubunu bağlamadığını belirtti.

"Hakan Şükür ile ilgili yazı yanlış"

Mustafa Elitaş, İstanbul bağımsız milletvekili Hakan Şükür'e yönelik AK Parti sıralarına konulan "Hoşgeldin Torinolu" yazılı kağıttan haberi olmadığını, böyle bir yazı konulmasının uygun hareket olmadığını söyledi. Bunun iç tüzüğe de aykırı olduğunu söyleyen Elitaş,  "Nasıl ki muhalefet partisi sıralarından pankart açmak yanlışsa, böyle bir hareket de yanlıştır" dedi.

Kaynak: Al Jazeera, AA
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;