Mısır'da darbe dönemi

İhvan'a yasak geldi

Mısır'da 2011 Eylül ayında devrimle iktidara gelen, Cumhurbaşkanı çıkaran ve darbeyle devrilen Müslüman Kardeşler Derneği faaliyetleri resmen yasaklandı.

Haberin Öne Çıkanları

Yasaktan iktidara

Kendini tescil ettirdi

Mısır’da Muhammed Mursi iktidarının ordu tarafından sona erdirilmesinin ardından, feshedilmesi tartışılan Müslüman Kardeşler’in (İhvan) tüm faaliyetlerinin yasaklanmasına karar verildi.

Darbeyi destekleyen sol eğilimli Tecemmü Partisi'nin talebi üzerine açılan davada, Kahire Mahkemesi, Müslüman Kardeşler Derneği ve şubelerinin 'faaliyetlerinin yasaklanması'na ve mal varlığına el konulmasına karar verdi.

Karar, İhvan'ın ve Mısır içinde derneğe bağlı başka kurumlarının kapatılmasını kapsıyor.

Kararın, Devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler’in siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisi'yle bir ilgisi bulunmuyor.

Müslüman Kardeşler yöneticilerinden Muhammed Ali Beşir, kapatma kararının yasalara aykırı olduğunu ve itiraz edeceklerini söyledi. 

İhvan'ın kararı temyize götürmek için yasal olarak 10 günü var. 

Hüsnü Mübarek döneminde yasaklı olan Müslüman Kardeşler,  2011'deki devrimden sonra yasal bir sivil toplum örgütü statüsüne kavuşmuştu.

Fakat Mursi hükümetinin darbeyle görevden uzaklaştırılmasının ertesinde Müslüman Kardeşler'in edindiği bu yeni yasal konumun gözden geçirilmesi istenmişti.

Yasaktan iktidara

1928 yılında Hasan el-Benna tarafından kurulan Müslüman Kardeşler Teşkilatı, 1954 yılında  Mısır Cumhurbaşkanı Cemal Abdülnasır’a gerçekleştirilen suikast girişiminden sorumlu tutulmuş ve bu sebepten dolayı feshedilmişti. Bu dönemde pek çok üyesi ülke dışına kaçmak zorunda kalmıştı.

1938 yılında siyasi kimlik kazanan Müslüman Kardeşler, ülkedeki en güçlü muhalif gruplardan biri oldu.

Müslüman Kardeşler Derneği, 'yasal denetiminden muaf' olduğu yönündeki suçlamalara karşı geçen yıl mart ayında kendisini sivil toplum kuruluşu olarak tescil ettirmişti.

3 Temmuz'daki askeri darbenin ardından Müslüman Kardeşler'in pek çok üyesi ve azledilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi gözaltında tutuluyor.

İhvan, Mısır'da kurulduğu günden bu yana eğitim, sağlık, gıda yardımı gibi sosyal alanlarda da hizmet veriyor.

Birinci yıldönümünde darbe

Hüsnü Mübarek’e karşı başlatılan ayaklanmalar sonrası ülkede yapılan ilk demokratik cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Müslüman Kardeşlerin adayı Muhammed Mursi kazanmıştı.

Mursi’nin göreve gelişinin birinci yıldönümünde istifası için sokağa dökülen muhalifler ve Müslüman Kardeşler arasındaki çatışmaların birinci haftasında, ordu yönetime el koymuştu.

Müslüman Kardeşler'in üyesi olan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz tarihinde darbeyle devrilmesi ardından Mısır ordusu İslamcı örgütün önde gelen isimlerini tutukladı.

Şiddeti teşvik etttiği iddasıyla tutuklananlar arasında Müslüman Kardeşler'in ruhani lideri kabul edilen Muhammed Bedii de bulunuyor.

Mursi'nin yeniden cumhurbaşkanlığına getirilmesini talep eden ve aralarında çok sayıda Müslüman Kardeşler üyesinin yer aldığı protesto gösterileri esnasında güvenlik güçleri ile karşı karşıya gelen yüzlerce kişi öldürüldü.

Mursi, ülke ekonomisini yoluna koyamadığı için ve İslamcıları güçlendirdiği için eleştirilerin hedefindeydi.

Kaynak: Ajanslar, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;