İş kazaları

İki işçinin cenazesi çıkarıldı

Ermenek'te su basan madende mahsur kalan 18 işçiden ikisinin cenazesine 10'uncu günde ulaşıldı. Enerji Bakanı Yıldız bundan sonra her metrede işçilerle karşılaşılabileceğini söyledi.

Konular: Türkiye
İki işçinin cenazesi madenden çıkarılarak ambulanslarla Ermenek Devlet Hastanesi'ne götürüldü. [Fotoğraf-AA]

ocaktan çıkarılan işçiler, ambulanslara konularak jandarma ekiplerinin eşliğinde ermenek devlet hastanesi'ne götürüldü. artan yoğunluk nedeniyle hastaneye yaklaşık 100 metre mesafede güvenlik kordonu oluşturan kolluk kuvvetleri, buradan sadece işçilerin birinci derece yakını olanları içeri aldı.

diğer işçi yakınları ise bekleyişlerini güvenlik çemberinin dışında sürdürüyor.

has şekerler madencilik şirketi tarafından işletilen kömür madenindeki facia, 28 ekim salı günü öğle saatlerinde meydana gelmişti. 34 işçinin bulunduğu sırada madeni aniden su basmış, 16 madenci kendi çabalarıyla çıkmayı başarırken, 18 işçi su ile dolan ocakta mahsur kalmıştı.

çalışmalarda tonlarca su ve çamur dışarı çıkarılmasına rağmen, 10 gündür işçilere ulaşılamamıştı.    

'her metrede karşılaşabiliriz'

enerji bakanı taner yıldız cuma akşamüstü yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

"bundan sonra her metrede suyun hareketiyle birlikte işçi kardeşlerimize rastlayabiliriz. ama bunun ne zaman ve hangi noktada olacağını söyleyemeyiz. o yüzden son metreye kadar devam edeceğiz."

yıldız, adli tıptan raporun gelmesi halinde iki işçinin cenazesinin cumartesi günü defnedilebileceğini dile getirdi. 

'tahmin ettiğimiz  bölgede bulduk'

gazetecilerin, iki işçinin nerede bulunduğuna ilişkin bir sorusu üzerine yıldız, "tahmin ettiğimiz yerlerden bir tanesinde, nefeslikte 'başyukarı' dediğimiz bölümde kardeşlerimizin yemek yediklerinin söylendiği bir bölge vardı, o bölgeye yakın bir yerde tespit edildi. başyukarı kısmından 35 metrelik bir girdi var, arkadaşlarımız sonuna kadar gittiler. kömür çökmeleri olduğu için çok zor şartlarda o noktaya ulaşıldı" diye konuştu.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;