Suriye'de iç savaş

İki saldırıya top atışıyla misilleme

Hatay'da bir hudut karakoluna ve Kilis'te PYD kontrolündeki bölgeden Türkiye sınırına saldırı düzenlendi. Her iki saldırıya da top atışları ile karşılık verildi.

[Fotoğraf: EPA]

Hatay ve Kilis'e Suriye tarafından açılan iki ateşe, Türk askeri tarafından top atışıyla karşılık verildi. İlk saldırıyı Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında duyurdu. Bilgiç, "Bugün Hatay bölgesinde hudut karakolumuza saldırı oldu, sabah saatlerinde misliyle karşılık verildi" açıklamasında bulundu. Sözcüye saldırının PYD saflarından gerçekleşip gerçekleşmediği soruldu. Bilgiç bu soruya şu aşamada cevap verilmeyeceğini belirtti.

Haftasonu obüslerle PYD noktaları hedef alınan Suriye'nin Azez kentinden de bu sabah yine Türkiye tarafına ateş açıldı. Kimsenin yaralanmadığı saldırıda ateş açılan PYD bölgesine sınırda konuşlu birlikler top atışı yapmaya başlandı. Sabah saatlerinde yine PYD'nin denetimindeki bölgeden Türkiye tarafına ateş açıldı. Suriye tarafından açılan ateş, topçu birliklerinin konuşlu olduğu Akçabağlar ile Demirışık köyleri hedef alındı. Kimsenin yaralanmadığı saldırı sonrası teyakkuz durumundaki birlikler, ateşin açıldığı Minnig Havaalanı ile yakınındaki Şavarikat Köyü'ndeki bazı mevzileri Fırtına obüsleriyle ateş altına alındı. PYD denetimindeki bölgeye top atışları aralıklarla devam etti.

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG unsurları, muhaliflerin kontrolünde olan ve ÖSO denetimindeki Azez'e birkaç kilometre uzaklıktaki Minnig Havaalanı'nı ele geçirmişti. Bu gelişmenin ardından YPG'liler, havaalanı çevresindeki köylerde de denetimi sağladı. Cumartesi ve pazar günü PYD'nin ele geçirdiği bölgelerden Türkiye tarafına ateş açılınca, Kilis sınırındaki Akçabağlar üs bölgesinde konuşlu topçu birlikleri tarafından ateşin geldiği bölgeye Fırtına obüsleriyle karşılık verildi.

Sınırda patlayıcılar bulundu

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin kontrolündeki Tel Abyad'ın karşısında bulunan Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin Suriye sınırındaki Bakacak bölgesinde devriye görevini yapan jandarma ekipleri, bir tarlada 4 sırt çantası bulunduğunu fark etti. Bölgede önlem alan jandarmanın çağrısı üzerine gelen eğitimli köpekler ile bomba imha uzmanlarınca incelenen çantalarda 50 kilo plastik patlayıcı ele geçirildi. Patlayıcılara el koyan jandarma, çantaları sınır hattına bırakan kişi veya kişilerin bulunması için çalışma başlattı.

Yayladağı'nda bir şehit

Hatay Valisi Ercan Topaca, Suriye sınırındaki Güveççi Mahallesi yakınında, insan kaçakçılarına müdahale sırasında bir askerin şehit olduğunu açıkladı. Topaca, şunları söyledi:

''İnsan kaçakçıları geçerken asker bunlara müdahale ediyor, çalılık alanda bir boğuşma oluyor. Boğuşma neticesinde boynu kesilerek yaralanan askerimiz şehit oluyor. Şu anda adli süreç devam ediyor. Burada bir çete var. Bir kısmı bu tarafta, bir kısmı karşı tarafta."

Kaynak: AA, DHA, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;