Suriye'de iç savaş

İngiltere'den Rusya'ya: Sorumlusu sensin

İngiltere Savunma Bakanı Fallon, "Esed’in baş destekçisi Rusya. Vekâleten Rusya geçtiğimiz hafta yaşanan her sivil ölümünden sorumludur" ifadelerini kullandı. Fallon ayrıca, "Kuklacı Putin Esed’i terk etmeli ve barışın inşasında bize katılmalı" değerlendirmesini yaptı.

[Fotoğraf: AA]

ingiltere savunma bakanı michael fallon sunday times gazetesi için kaleme aldığı makalede, "kuklacı putin esed’i terk etmeli ve barışın inşasında bize katılmalı. suriye’nin idlib kentinde yaklaşık 100 masum sivilin ve çocuğun ölümüne neden olan barbarca gaz saldırısı ahlâk dışı ve yasa dışıydı.  birinci dünya savaşı’nda gaz saldırısı korkusunu yaşadıktan sonra boğucu, zehirli gazların kullanımı 1925 yılında yapılan cenevre protokolü ile yasaklandı. buna rağmen beşşar esed’in kendi halkının karşı bu tür silahları kullanmışlığı var. 2013 yılında şam’ın dışında, uluslararası hukuk delinerek, bin 500 insan gaz kullanılarak öldürüldü" ifadelerine yer verdi.

"esed’in baş destekçisi rusya. vekâleten rusya geçtiğimiz hafta yaşanan her sivil ölümünden sorumludur" ifadelerini kullanan fallon, "son birkaç yıl içerisinde ellerindeki kozları kullanarak bu iç savaşı bitirmek için birçok fırsatları oldu. rusya, rejimi dizlerinin üzerine çöktürtmek için gerekli kararlılığı göstermelidir" değerlendirmesini yaptı.

cumartesi günü ingiltere dışişleri bakanı boris johnson, 10 nisan'da rusya’nın başkenti moskova’ya planlanan ziyaretini ertelediğini açıklamıştı.

johnson, "rusya’nın, esed’i masum sivillere karşı kimyasal silah kullanmasının ardından savunmaya devam etmesinden üzüntü duyuyoruz.  rusya’ya, suriye’de politik bir çözümün sağlanması ve geçen hafta yaşanan şok edici olayların bir daha gerçekleşmemesi için uluslararası toplumla birlikte çalışma çağrısında bulunuyoruz" açıklamasını yapmıştı.

suriye'nin idlib kentinde geçtiğimiz hafta kimyasal silahlarla düzenlenen saldırıya yanıt olarak abd, suriye'de rejime ait şayrat hava üssüne cuma gününün ilk saatlerinde füze saldırısı düzenlemişti.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;