Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu

'İninize gireceğiz, didik didik edeceğiz'

Başbakan, yolsuzluk operasyonu sonrası 'devlet içinde devlet' dediği örgütlerle sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. Erdoğan, operasyona destek verdiği iddia edilen ABD elçisini de eleştirdi.

Erdoğan Ünye'de yolsuzluk operasyonunda oğlu göz altına alınan Bakan Bayraktar'ı da podyuma çıkardı. [AA]

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz ziyaretinin Samsun ayağında 17 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili konuştu. Erdoğan isim vermeden ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Francis Ricciardone'ı eleştirdi.

Büyükelçilerin 'bazı provokatif eylemler içine girdiğini' savunan Başbakan, "Onlara sesleniyorum: İşinizi yapın. Biz sizleri ülkemizde tutmaya da mecbur değiliz. Eğer bizim büyükelçilerimiz de bu tür oyunların içine giriyorlarsa bize haber verin. Siz göndermeyin biz alırız" diye konuştu.

Erdoğan'ın sözleri Ricciardone'yla ilgili çıkan haberlerin ardından geldi. Söz konusu haberlerde Ricciardone'nin 17 Aralık'ta Avrupa Birliği Büyükelçileri ile bir araya geldiği ve "Halkbank'ın İran'la ilişkilerinin kesilmesini istedik, dinlemediler. Bir imparatorluğun çöküşünü izliyorsunuz" dediği iddia edilmişti. Ancak Amerikan elçisi Başbakan'ın konuşmasından önce attığı tweet'lerle bu haberleri yalanladı. 

"Bizim de bildiklerimiz var"

Erdoğan Samsun'dan sonraki duraklarından Fatsa'daki konuşmasından yargıya gözdağı verdi. Başbakan, "Birileri eğer kalkıp intikam alacağım, bunun intikamını alacağım, yürütmeye bir şeyleri dikte ettirmeye kalkarsa bunun bedelini öder. Er veya geç öder. Yargıya sesleniyorum: Siz de içinizdeki kirlileri temizleyin. Siz de öyle pırlanta, tertemiz değilsiniz. Bizim de bildiklerimiz var" dedi.

Bayraktar'a sahip çıktı

Erdoğan Karadeniz turunda, oğlu yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınıp serbest bırakılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ı yanından ayırmadı. Başbakan'ın Bayraktar'ın yanı sıra sosyal medyada hedef haline gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'la kürsüye çıkması dikkat çekti. 

Erdoğan, Ordu'daki konuşmasında "Benim Genel Başkan Yardımcımla ilgili ahlaksız bir filmden kare alıyorlar, onu servis ediyorlar. Bu alçaklıktır, bu şerefsizliktir, bu namuzsuzluktur, ahlaksızlıkdır. Hem 'dindarım' diyeceksin, hem de gözünü kırpmadan, üstelik de en iğrenç biçimde masum insanlara iftira atacaksın, yazıklar olsun" dedi.

Başbakan bunları yapanları ve kollayanları tek tek bulup hukuk önüne çıkaracaklarını söyledi.

"İninize gireceğiz, teşhir edeceğiz"

Erdoğan, daha önce 'devlet içinde devlet olmuşlar' dediği örgütlere asla boyun eğmeyeceklerini vurguladı. Başbakan, "Devlette paralel bir yapı olamaz, paralel bir yapı kurmak isteyenler, devletin kurumları içerisine sinenler şunu bilesiniz ki istediğiniz kadar oralara yerleşin, ininize gireceğiz, ininize. Didik didik edeceğiz ve devletin içindeki bu örgütleri teşhir edeceğiz. Bugüne kadar çetelerle nasıl mücadele ettiysek, uluslararası merkezlerin taşeronu örgütleriyle de aynı şekilde mücadele edeceğiz."

"Operasyon yurtdışı kaynaklı"

Başbakan Erdoğan, Ünye ilçesinde yaptığı konuşmada da son yolsuzluk operasyonun ülke dışında 'tezgahlanıp, yerel düzeyde uygulandığını' savundu. Gezi Parkı protestolarıyla yolsuzluk operasyonu arasında paralellik kurdu. Erdoğan "Bu kirli oyun büyük Türkiye'ye karşı oynanan bir oyundur. Bu tezgah yeni Türkiye'ye karşı tertiplenen bir tezgahtır. Bu kirli oyun bize olmaktan ziyade AK Parti'ye olmaktan ziyade, bizzat milletime karşı, milli iradeye, milli egemenliğe karşı oynanan bir oyundur" ifadelerini kullandı. 

Yargının operasyon sırasında hükümetten habersiz hareket etmesine tepki gösteren Erdoğan: "Hukukun dışına çıkarak eğer birileri afra tafra yapıyorsa birileri gelip de yürütmeye baskı kurmak istiyorsa kusura bakmasınlar yürütme olarak da bizler onların karşısında dikiliriz" dedi. 

Erdoğan'dan polis'e tepki

Erdoğan operasyona katılan polisleri de ilk kez eleştirdi: "Polis için verdiğim mücadeleyi herkes biliyor. 20 kişiyle ofisi basacaksın, külhanbeyi gibi elinde tesbihle volta atacaksın. Koltukta görüntü vereceksin. Biz buna sabretmeyiz. Haddini bildiririz yasalar ne diyorsa. Herkes görevini yasalara göre yapacak." Erdoğan'ın polise yolsuzluk operasyonu sırasında polis baskınından çekildiği iddia edilen görüntülerin internette yayılmasının ardından geldi. Görüntülerde polislerden biri koltukta oturmuş tesbih çekerken görülüyor. Polisler bu sırada dışardan yemek siparişi vermeyi konuşuyorlar. 

Ünye'de 'yolsuzluk' mesajı

Erdoğan, iktidarları döneminde yolsuzluklara müsamaha göstermediklerini savunurken, "Yolsuzlukların üstünü hiçbir zaman örtmedik. Yolsuzluk yapanlara da hoşgörü göstermedik, göstermeyiz. Nereden gelirse gelsin milletin parasına, kaynağına, alın terine el uzatanlar, devletin kasasına, kesesine el uzatanlara göz yummadık, göz yummayız. AK Parti'yi AK Parti yapan, ak yapan yolsuzluğa karşı verdiği mücadeledir" dedi. 

İktidarları döneminde yaptıkları duble yol ve havaalanı sayılarından örnekler veren Erdoğan, milli gelirin 3 katına çıktığını belirtti. Erdoğan yolsuzluğun olduğu bir ülkede bu tür bir ekonomik gelişimin yaşanamayacağını savundu. 

Kaynak: Al Jazeera 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;