Gülen örgütü soruşturmaları

İpek Grubu'na operasyon

Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Koza İpek Grubu'nun 23 şirketine operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan 7 kişi adliyeye sevk edildi. Anadolu Ajansı'na göre, hakkında gözaltı kararı olan işadamı Akın İpek yurtdışına çıktı.

Koza İpek Holding'in 23 şirketinde arama yapıldı. [Fotoğraf: AA]

Koza İpek Grubu'na yönelik operasyon Ankara Başsavcılığı'nın talimatıyla yürütülüyor. İpek Üniversitesi, Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek'in Ankara'daki evi ve Kanaltürk-Bugün TV Ankara temsilciliklerinde, Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) ekipleri arama yaptı.

Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki Koza İpek Holding Yönetim Kurulu binasına Salı günü saat 08:00 sıralarında çok sayıda polis ekibi gitti. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ekipleri, şirketlerin yapısıyla ilgili inceleme sonucu binayı aradı. Çevik kuvvet polisleri de operasyon düzenlenen şirketlerin çevrelerinde güvenlik önlemi aldı.

AA'ya göre, "Fethullahçı terör örgütüne finans desteği sağladığı ve örgütün propagandasını yaptığı" iddiasıyla Koza İpek Holding'in 23 şirketinde arama oldu. Şirketlerdeki evrak ve bilgisayarlara el konuldu. AA'nın başsavcılık kaynaklarına dayandırdığı haberinde, 23 şirketteki aramaların, grubun medya organlarını kapsamadığı belirtildi. 

Savcılık kaynakları, "Bazı şirketlerin adresleri gazete ve TV’nin Ankara temsilciliklerinin adreslerinin bulunduğu binalarda görülüyor. Bu nedenle buralarda arama yapıldı. Yoksa iki yayın organın başta İstanbul ve diğer bürolarında herhangi bir arama yapılmadı" açıklaması yaptı.

Koza İpek Holding görevlilerinden 7 kişi gözaltına alındı. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan şüphelilere, şirketlerden "Fethullahçı terör örgütü'ne yönelik para transferleri" soruldu. Daha sonra 7 şüpheli adliyeye sevk edildi.

AA'ya göre, Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek hakkında da gözaltı kararı var ancak kendisi yurtdışında olduğu için karar uygulanamadı. Ajans, İpek'in 30 Ağustos Pazar günü şahsi uçağıyla İngiltere'ye gittiğini yazdı.

Koza İpek Medya Grubu'nu oluşturan kurumların bulunduğu Mecidiyeköy'deki binada herhangi bir hareketlilik olmadı. Ortaklar Caddesi'ndeki binada Kanaltürk Televizyonu, Bugün TV ve Bugün Gazetesi bulunuyor.

Akın İpek'ten açıklama

AA, işadamı Akın İpek'in yurtdışına kaçtığını yazarken Kanaltürk’te Salı günü İpek'in kısa bir açıklaması verildi. Akın İpek yurtdışında bulunduğu ya da gözaltına alındığı iddialarını yalanlayarak, "Az önce grubuma ve evime polisle baskın yapıldığını öğrendim. Çocuklarımın odasına kadar girmişler. Trafik suçum dahi yok. Grubum da tertemizdir" dedi.

Kılıçdaroğlu Akın İpek'i aradı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’i telefonla aradı.

Kılıçdaroğlu, Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek’ten MASAK tarafından şirketlerine yapılan operasyonla ilgili bilgi alarak İpek'e geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bu arada CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da, İpek Medya Grubu binasına giderek geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

"Hükümeti bizi rezil etmemeye davet ediyorum"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adli yılın açılışı dolayısıyla Yargıtay Birinci Başkanlığı'nın düzenlediği törene gelişinde operasyonla ilgili konuştu. CHP lideri, "Bu konuda hükümeti dikkatli olmaya, tutarlı olmaya ve bizi dünyaya rezil etmemeye davet ediyorum" dedi.

"Baskı devam ediyor ama dikkatle takip ediyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, medyası susturulan bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceğini söyledi.

Bahçeli: Hayırlı olmayacak

MHP Genel Merkezi’nde adaylık başvurusu yaptığı sırada konu hakkında konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli ise, "Basın üzerinde çok büyük baskılar olduğu gibi, sermaye grupları üzerinde de büyük tedirginlik yaratacak davranışlar sergilenmektedir. Bunlardan bir kötü örnek bugün gerçekleşmiş oluyor. Bunu tasvip etmem mümkün değil. Bu gidişatın sonu da hayırlı olmayacaktır" dedi.

CHP komisyon kurdu

CHP operasyonlar üzerine "Medyaya Baskıları İnceleme Komisyonu" adlı bir komisyon kurdu. Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun koordinasyonundaki komisyonda, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, İstanbul milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Eren Erdem var.

Komisyon Bugün’ü, ardından Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerini ziyaret edecek. Komisyon çalışmaları Çarşamba günü Zaman ve Taraf gazeteleri ile diğer bazı medya kuruluşlarına yapılacak ziyaretlerle sürecek. 

CHP açıklamasında, "Komisyon medya üzerindeki baskıları, bu baskıların haber/yayın politikasına etkilerini, haksız rekabet uygulamalarının mali sonuçlarını medya yöneticilerine soracak, görüşlerini alacak" denildi.

Komisyon Çarşamba günü saat 16:00’da, meslek örgütü temsilcilerinin de katıldığı bir toplantıda çalışmalarını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne aktaracak.

Kaynak: Al Jazeera, DHA, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;