Irak

Irak ordusu Emirli'ye girdi

Irak ordusu iki aydan uzun süredir IŞİD kuşatması altında olan ve yaklaşık 12 bin Şii Türkmen'in yaşadığı Emirli kasabasına girdi. ABD'nin de havadan saldırdığı IŞİD bölgeden çekildi.

Konular: Ortadoğu, Irak
IŞİD'in Sincar'ı ele geçirmesinden sonra Sincar Dağı'nda kalan yaklaşık 10 bin Ezidi'nin güvenliğini peşmerge güçleri sağlıyor. [Fotoğraf: Reuters-Arşiv]

abd ve irak ordusu 30 ağustos cumartesi günü iki aydan uzun süredir işid kuşatması altında olan ve yaklaşık 12 bin şii türkmen'in yaşadığı emirli kasabası için operasyona başlamıştı.

operasyona irak ordusu, şii milisler ve peşmerge birlikleri katıldı. irak ordu yetkilileri pazar öğle saatlerinde irak ordusunun emirli'ye girdiğini açıkladı.

anadolu ajansı'nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, irak ordusu, gece başlayan geniş çaplı operasyon sonucunda, emirli’nin çevresindeki işid kuşatmasını kırdı. peşmerge ve şii milislerin yanı sıra abd savaş uçaklarının da hava desteği verdiği birlikler, emirli çevresindeki habeş, lokum, hafriye ve yengice köylerini de ele geçirdikten sonra nahiyeye girdi. çok sayıda kayıp veren işid mensupları bölgeden çekilmek zorunda kaldı. 

abd savunma bakanlığı (pentagon), bağdat’ın isteği üzerine emirli’ye insani yardım gönderdiklerini açıkladı. abd’nin yanı sıra avustralya, fransa ve ingiltere uçakları da yardım görevinde yer aldı.

pentagon, 31 ağustos pazar gününün ilk saatlerinde abd başkanı barack obama’nın izniyle işid’in emirli halkına saldırmasını önlemek için sınırlı askeri operasyon da düzenlediklerini belirtti. yapılan üç hava saldırısında işid'e ait üç humvee tipi cip, bir silahlı araç, bir kontrol noktası ve bir tank yok edildi.

abd ordusu, pazar gecesi de musul barajı ve emirli yakınlarındaki işid hedeflerine iki yeni hava saldırısı düzenledi. emirli yakınlarındaki saldırıda işid'e ait bir tank vuruldu. musul barajı yakınlarındaki saldırıda da işid'e ait bir silahlı araç yok edildi.

abd ordusu, şimdiye kadar irak'ta toplam 120 hava saldırısı yürüttüğünü bildirdi.

peşmerge zumer'de ilerliyor

peşmerge bakanlığı basın sözcüsü helgurt hikmet de bir açıklama yaptı. hikmet, musul'un zumer kasabasının ele geçirilmesi için ağır silahlarla irak şam islam devleti (işid) gruplarına saldırdıklarını ifade etti.

peşmergenin hedefi, zumer'dan sonra suriye sınırındaki rabia ilçesini ele geçirerek, işid'in elindeki sincar ilçesine giden yolun güvenliğini sağlamak.

bölgeden gelen son bilgilere göre peşmerge, musul’a bağlı rabia kasabasını de ele geçirdi.

irak ordusu ve peşmerge güçlerinin, selahaddin ilinde de ilerleyişi devam ediyor. son olarak selam köyü ve uzeym bölgesinin kontrolünün sağlandığı peşmerge güçleri tarafından açıklandı.

bombalı araçla saldırı

musul'un zumer kasabasında, işid üyeleri tarafından bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. saldırıda 3 peşmerge öldü, 45 peşmerge yaralandı.

kürdistan yurtseverler birliği (kyb) musul asayiş sorumlusu şükrü hüseyin, zummer’ın merkezinde peşmerge konvoyuna işid militanları tarafından bombalı saldırı düzenlendiğini söyledi.

olayda 3 peşmergenin hayatını kaybettiğini, 45 peşmergenin de yaralandığını vurgulayan hüseyin, yaralıların tedavi edilmek üzere duhok devlet hastanesi'ne kaldırıldığını ifade etti.

musul’un kuzeybatısında yer alan işid’in elindeki zumer bölgesi, yaklaşık bir haftadır irak ordusuna bağlı topçu birliklerinin bombardımanı altındaydı. bölge abd tarafından da havadan bombalanıyordu. 

körfez ülkelerinden çağrı

diğer yandan cumartesi günü cidde’de toplanan bahreyn, kuveyt, oman, katar, suudi arabistan ve birleşik arap emirlikleri'nin dışişleri bakanları, “islam’a karşı olan terörist ideoloji”ye karşı savaşmaya hazır olduklarını belirtti.

suudi arabistan kralı abdullah, “işid’e karşı eylemde bulunulmazsa, bir ay içinde avrupa’ya, sonraki ay da abd’ye erişeceklerdir. liderleri bu uyarımı ciddiye almaya çağırıyorum” dedi.

kaynak: al jazeera ve aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;