Musul operasyonu

"Irak ordusu Musul’a doğudan girdi"

Irak’ta 17 Ekim’de başlatılan Musul’u kurtarma operasyonu kapsamında ilerleyişini devam ettiren ordu, Musul kent merkezine doğu yönden girdiğini açıkladı. Açıklamaya göre ordu güçleri, kentin, merkeze birkaç kilometre uzaklığında bulunan dış mahallelerinden Karama'ya girdi.

[Fotoğraf: Reuters]

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir Iraklı yetkili, Irak güvenlik güçlerinin Musul kent merkezine doğusundaki Karama bölgesine girdiğini söyledi. 

Irak güçleri Musul kent merkezine ulaşmadan önce son köy olan Bazvaya’yı ele geçirmişti.

Pazartesi günü Irak ordusu tarafından yapılan bir açıklamaya göre, terörle mücadele timleri ile ordu Musul’un doğusuna 3 koldan bir saldırı başlattı.

Irak Savunma Bakanlığı da Musul’un kuzey kırsalına yönelik operasyonun ikinci aşmasına girdiğini ve Telkeyf bölgesini IŞİD’in elinde almak için saldırı başlatıldığını duyurdu.

Musul’un güneyindeki Kayyara hattında da operasyonlar devam ediyor. Irak güvenlik güçleri, Pazar günü Musul’un güneydoğusunda bulunan Ali Raş köyünü ele geçirmişti.

Peşmerge ilerleyişini durdurdu

17 Ekim’de Musul’da IŞİD’e karşı operasyonu Irak ordusuyla beraber ortak bir şekilde yürüten ve önemli kazanımlar elde eden peşmerge güçleri ise, Erbil-Bağdat arasındaki anlaşma gereği peşmerge güçlerinin kurtarması planlanan tüm bölgeleri aldığını ve artık ilerleyişini durdurduğunu duyurdu. Musul kent merkezine girmeyeceğini sık sık dile getiren Peşmerge bundan sonraki operasyonların Irak ordusu tarafından yürütüleceğini belirtti.

Musul’un merkezi olduğu Ninova eyaletinde aidiyeti ile ilgili Erbil ile Bağdat arasında ihtilaflı bölgeler bulunuyor. Musul operasyonu öncesi iki taraf, kimin nereyi kurtaracağı ve nereye kadar ilerleyeceği konusunda anlaşmıştı.

Haşdi Şabi Telâfer’e ulaşmaya çalışıyor

IŞİD’in elindeki Telâfer’i ele geçirmek için iki gün önce operasyon başlatan Şii Haşdi Şabi milisleri, Musul’un güneyindeki Hamam El Alil’in batısında bazı köyleri ele geçirdiğini duyurdu.

Türkiye Haşdi Şabi’nin Telâfer’de ihlaller işlemesi konusunda endişelerini sık sık dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en son şöyle konuşmuştu:

"Telâfer meselesi, bizim için hassas bir konu. Telâfer'de bir defa biz bu işe kesinlikle sıcak bakmayız. Sincar'da kesinlikle sıcak bakmayız. Bunu zaten bütün yetkililere çok açık net söyledim. Dedim ki Telâfer tamamen Türkmen ili, ilçesi. Bunun yarısı Şia yarısı Sünni. Biz tabii değerlendirmeyi Şia, Sünni üzerinden değil aslında gönlümüzün arzusu bunu tamamen Müslüman olarak bakıyoruz. Fakat Haşdi Şâbi burada eğer böyle bir terör estirirse kesinlikle buna olan cevabımız bizim farklı olur."

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha önce Haşdi Şabi'nin Telâfer'e yönelik operasyon gerçekleştireceği yönündeki açıklamalarına tepki göstermişti. Çavuşoğlu şunları söylemişti:

"Musul ve Telâfer'deki etnik ve mezhep dengeleri çok iyi dikkate alınmalı. Eğer buradaki gelişmeler bizim güvenliğimizi tehdit edecek bir duruma gelirse, biz koalisyonun içindeki katkımızın yanında kendi güvenliğimizi sağlamak için her türlü tedbirimizi alırız. Bu bizim uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızdır.

Diğer taraftan Telâfer ve diğer bölgelerde saldırı olursa, yine burada bize yönelik bir tehdit oluşursa burada da tedbir alırız. Ayrıca buradaki Türkmen kardeşlerimizin hak ve hukukunu da koruma konusunda kararlılığımız da var Allah'a şükür muktediriz de."

 

aynak: Al JAzeera ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;