İşgalin ardından Irak

Irak'ta Sünnilerin öfkesi büyüyor

Ramadi'de toplanan binlerce gösterici 'mezhepçi' davranmakla suçladıkları Şii Başbakan Maliki'yi istifaya çağırdı.

Konular: Ortadoğu, Irak

Haberin Öne Çıkanları

Katılım fazla

'Eşitlik' talebi

Bir haftadır sürüyor

Sünniler özellikle cuma gününden bu yana gösterilerini yoğunlaştırdı. [Reuters]

Irak'taki Sünni Müslümanlar 'mezhepçi' politikalar uyguladığı gerekçesiyle, Şii Başbakan Nuri Maliki liderliğindeki hükümete yönelik gösterilerini sürdürüyor.

10 gün önce Sünni Maliye Bakanı Rafi İsavi'nin evine ve ofisine düzenlenen baskınlarda dokuz korumasının tutuklanmasının ardından patlak veren protestolar, başkent Bağdat'ın 100 kilometre batısında bulunan Ramadi kentindeki gösterilerle devam ediyor. Sabah saatlerinde bu yana sokaklara dökülen binlerce kişi Maliki hükümetine tepkilerini dile getiriyor.
 
Ramadi'den bildiren Al Jazeera muhabiri Ömer Salih göstericilerin tepkisinin nedeninin sadece Maliye Bakanı'nın korumalarının tutuklanması olmadığını, Sünnilere yönelik 'ayrımcı' ve 'mezhepçi' politikalar yürütüldüğü iddialarının öfkenin temel nedeni olduğunu aktardı. Göstericiler bu politikaların son bulmasını talep ederken, hukuka aykırı olarak tutuklandığı belirtilen cezaevlerindeki çok sayıda Sünni Müslüman'ın da serbest bırakılmasını istedi.
 
Mutlak'a ayakkabı atıldı
 
Gösteriye katılan Sünni Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak da kalabalığın öfkesinden nasibini aldı. Başbakan Maliki karşıtı milletvekillerinden oluşan Irakiye blokonun önde gelen isimlerinden biri olan Mutlak'a, gösteride bir konuşma  yapmak istediği sırada ayakkabı fırlatıldı. Konuşması engellenen Mutlak, korumaları tarafından bölgeden uzaklaştırıldı, bu sırada  açılan ateşte üç kişinin yaralandığı belirtildi. 
 
Ramadi'deki gösterinin bir hafta içerisinde düzenlenen en geniş katılımlı eylem olduğu belirtiliyor. Bugüne kadar Tikrik, Felluce, Samarra, Musul gibi kentlerde yapılan gösterilerde, eylemciler Arap Baharı sürecinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde eylemlerde sıklıkla duyulan "Halk rejimin yıkılmasını istiyor" şeklinde slogan attı.
 
Başbakan Maliki, hükümetine yönelik  söz konusu iddiaları reddederek bunların gerçeği yansıtmadığını belirtiyor.  
 
Talabani'nin yokluğu endişe yaratıyor
 
Irak'ta Amerikan işgalinin sona ermesinin ardından başlayan mezhepsel gerilim geçen yılın aralık ayında Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi hakkında verilen tutuklama karıryla patlak vermişti. Haşimi önce Kuzey Irak’a sonra sırasıyla Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye'ye sığınmıştı. Erbil yönetimi ve üç ülke, Haşimi'yi Bağdat'a iade etmemişti. Haşimi’nin korumalarına Irak'ta  bazı kamu görevlilerini öldürmeleri için emir verdiği iddia edilmişti. Halen Katar'da olan Haşimi hakkında idam cezası bulunuyor.  
 
Sünniler ve Şiiler arasında arabuluculuk yapan Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin geçtiğimiz haftalarda felç geçirmesi ve tedavi için Almanya’ya sevk edilmesi sonrasında, taraflar arasındaki uçurumun derinleşmesinden korkuluyor.
 
Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;