Suriye'de iç savaş

"İran ve Suudi Arabistan'dan garanti aldım"

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suudi Arabistan ve İran arasında devam eden gerilimin, 25 Ocak'ta Cenevre'de yapılacak Suriye görüşmelerini olumsuz etkilemeyeceğine dair iki ülkeden garanti aldığını söyledi.

[Fotoğraf: Reuters - Arşiv]

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile İran'ın başkenti Tahran'da, Suriye'deki ve bölgede yaşanan gelişmeleri ele aldı.

BM temsilcisi, Tahran ziyaretiyle, Suriye'deki gelişmeleri ve Cenevre'de yapılması planlanan Suriye görüşmeleri hakkında bölge ülkeleri ile yaptığı görüşmeleri tamamlamış oldu.Suudi Arabistan ve İran'a mesaj gönderen Mistura, Suriye'deki savaşı sonlandırmak için devam eden Viyana sürecini ve yapılması planlanan Cenevre'deki Suriye görüşmelerini, iki ülke arasındaki gerilimin aksatmaması çağrısında bulundu.

Ban Ki-moon'u bilgilendirecek

Mistura, bölge ülkeleri ile yaptığı görüşmeler hakkında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'u bilgilendirecek ve Cenevre görüşmeleri öncesinde izlenecek yol hakkında görüşlerini alacak.Tahran'da tamamladığı görüşmeler sonrasında basına değerlendirmede bulunan Mistura, "Tahran, Riyad, Şam, Beyrut ve Ankara'da yaptığım bölgesel istişare toplantıları sonrasında Cenevre'de 25 Ocak'ta yapılması planlanan Suriye görüşmeleri öncesinde ilk hazırlık safhasını tamamlamış olduk" ifadesini kullandı.

Mistura, "Bölge ülkeleri Suudi Arabistan ve İran arasında devam eden gerilimin, Suriye görüşmelerinin başlamasını ve başarıyla sonuçlanmasını engelleyeceğinden endişe ediyordum. Yaptığım görüşmelerde, Suudi ve İranlı yetkililer, aralarındaki gerilimin Suriye görüşmelerine olumsuz bir etkisinin olmayacağı garantisini verdi" dedi.

BM temsilcisi, Ankara'da geçen hafta Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Suudi Arabistan'da ise Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr ile de görüşmüştü.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;