İran

İran'da tartışmalı idam

Tahran yönetimi, uluslararası toplumun infazın durdurulması çağrılarına rağmen 26 yaşındaki Reyhani Cabbari'yi şafak vakti idam etti. Cinayetle suçlanan kadın, öldürdüğü kişinin kendisine tecavüz etmeye çalıştığını savunuyordu.

Konular: Ortadoğu
Tartışmalara neden olan bir yargılama süreci yaşayan Cabbari, Cuma günü son kez annesiyle görüştü. [Uluslararası Af Örgütü]

Reyhani Cabbari, eski istihbarat çalışanı Murtaza Abdolali Sarbandi'yi öldürmek suçundan dolayı 2007 yılından beri tutuklu bulunuyordu. 

Tahran'daki ceza mahkemesi Cabbari'yi 2009 yılında idam cezasına çarptırmıştı. Ancak Uluslararası Af Örgütü, genç kadınla ilgili soruşturma ve yargılama sürecinin adil yürütülmediğini savunuyordu. 

İlk olarak 30 Eylül'de planlanan ancak bir süreliğine ertelenen Cabbari'nin infazı bu sabah gerçekleştirildi. Tahran Başsavcılığı genç kadının şafak vakti asılarak idam edildiğini duyurdu. 

Cabbari'nin kurtarılması için Facebook'ta açılan sayfaya da bu sabah "Huzur içinde uyu" yazıldı. 

Cabbari'nin annesinin infazdan haberdar edildiğini ve kızıyla cezaevinde son kez görüşmesine izin verildiği açıklandı.

Uluslararası Af Örgütü 24 Ekim Cuma günü infazın durdurulması için çağrıda bulunmuştu. Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Başkan Yardımcısı Hassiba Hadj Sahraoui, "Zaman Reyhani Cabbari'nin aleyhine işliyor. Bu ceza bir insanlık ayıbıdır, böylesine şüpheli bir yargılamanın ardından uygulanması ise büyük bir trajedidir" demişti. 

Yargılama sırasında Cabbari, kendisine cinsel saldırıda bulunduğu için Sarbandi'yi sırtından bıçakladığını itiraf etmişti. Sarbandi'nin ailesi ise cinayetin planlı olarak işlendiğini, Cabbari'nin olaydan iki gün önce bıçak satın aldığını iddia ediyor.

BM verilerine göre İran'da 2014 yılı içinde 250'den fazla kişi idam edildi.

Kaynak: Al Jazeera, AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;