Ekonomi

IŞİD ihracatı yüzde 46 düşürdü

IŞİD’in etkisiyle Irak’taki kayıp sürüyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre geçen yılın ikincisi Irak beşinciliğe geriledi. Temmuz ayının ihracat rakamı ise bayramın da etkisiyle geçen yıl ile aynı seviyede kaldı.

Konular: İhracat, Türkiye
Irak'a yapılan ihracat temmuz ayında yüzde 46 düştü. [Fotoğraf: Anadolu Ajansı]

Türkiye İhracatçılar Meclisi temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Temmuzda ihracat 12 milyar 539 milyon dolar oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye göre bayram tatili ve Irak’a ihracatta yaşanan sorunlar nedeniyle ihracat geçen yılla aynı seviyede gerçekleşti:

"Bayramda işgünü farkı olmasaydı artış rakamı 12,4 puan, Irak’a ihracat ise geçen seneki seviyesinde devam etseydi artış rakamı ek 3,9 puan daha fazla olacaktı. Bu iki faktör, ihracatı toplamda 16,3 puan aşağı çekti. Temmuz ayında en fazla ihracat yaptığımız beş ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Irak oldu. Irak aylık ihracat sıralamasında beşinci ülke konumuna geriledi. Almanya’ya ihracatımız yüzde 14 artarken, İngiltere’ye ihracatımız yüzde 16, İtalya’ya ihracatımız yüzde 2, Fransa’ya ihracatımız yüzde 7 arttı. Irak’a ihracatımız ise yüzde 46 azaldı.”

"Irak'ta yaşanan sıkıntı AB'ye ihracat ile en aza iner"

İhracat rakamlarını yazılı bir açıklama ile değerlendiren Büyükekşi, Irak’ta yaşanan sıkıntıların geçici olduğunu düşündüklerini, gerek AB’ye ihracattaki güçlü artış, gerek yeni hedef pazarlardaki performanslarla Irak'taki gelişmelerin etkisinin en aza ineceğini söyledi:

“Bölgesel pazarlardaki tüm olumsuzlukları Avrupa pazarındaki talebe cevap verebilen ihracatçılarımız sırtlıyorlar. Yılın ilk yedi ayında en önemli beş ihracat pazarımızdan dördü Avrupa’dan; Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa. Bu dört pazarda yılın ilk yedi ayında ortalama yüzde 14 ihracat artışı yakalamayı başardık.”

"Irak pazarı daha da daralır"

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Nevaf Kılıç da Irak pazarındaki gerilemenin daha da artacağı görüşünde. Al Jazeera'ye konuşan Kılıç, özellikle inşaat ve gıda sektöründe ihracatın azaldığını söyledi. Kılıç, nakliye sektörünün de zorda olduğunu dile getirdi.

TİM verilerine göre, Türkiye'nin Irak'a ihracatı haziranda yüzde 21 düşmüştü. Türkiye, 2014'te 166.5 milyar dolar ihracat hedefliyor. 

Rakamlarla temmuz ihracatı:

  • En fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında en yüksek ihracat artışı yüzde 64 ile Suriye’ye gerçekleşti
  • İlk yedi aylık ihracat ise yüzde 5.7 artışla 92 milyar 711 milyon dolara, son 12 aylık ihracat ise yüzde 2,2 artarak 156 milyar 319 milyon dolara yükseldi.  
  • Temmuz ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 994 milyon dolarla otomotiv sektörü yaptı. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, 1 milyar 727 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, kimyevi maddeler sektörü ise 1 milyar dolar 581 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada.
  • Temmuz ayında ihracat artışında öne çıkan ülkeler ise şöyle sıralandı: Peru’ya ihracat yüzde 314, Malezya’ya yüzde 123, Norveç’e yüzde 110, Angola’ya yüzde 99, Gana’ya yüzde 86, İrlanda’ya yüzde 85, Kuveyt’e yüzde 83 arttı.
  • Temmuz ayında AB’ye ihracat yüzde 11, Kuzey Amerika’ya yüzde 12, Uzakdoğu’ya yüzde 10 arttı. Temmuz ayında Ortadoğu’ya ihracat yüzde 18, Afrika’ya yüzde 10 geriledi.
  • Temmuz ayında ihracatını en fazla artıran ilimiz yüzde 33 artışla Hatay oldu. Hatay’ı yüzde 16 artışla Sakarya, yüzde 4 artışla İstanbul ve yüzde 1 artışla Manisa takip etti. Ankara’nın ve Kocaeli’nin ihracatı yüzde 1, Denizli’nin yüzde 2, İzmir’in yüzde 5, Bursa’nın yüzde 7, Gaziantep’in ihracatı yüzde 18 düştü.

Kaynak: Al Jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;