IŞİD

IŞİD Kerkük'te saldırdı

IŞİD üyesi iki intihar eylemcisinin eski emniyet binasını ele geçirmesinin ardından Kerkük'te güvenlik güçleri ile IŞİD'liler arasında çatışma çıktı. Örgüt, kent merkezinde farklı semtlerde bombalı üç araçla saldırılar gerçekleştirdi. Kerkük Valisi kente olağanüstü hâl ilân edildiğini açıkladı. 5'i IŞİD militanı 24 kişi öldü.

Irak'ın Kerkük kentinde, IŞİD üyeleri 5 semtte güvenlik güçlerine ait binalara saldırdı. İki intihar eylemcisinin eski emniyet binasını ele geçirdi ve bunun üzerine güvenlik güçleriyle IŞİD üyeleri arasında çatışma çıktı. Gece yarısı saldırıya geçen IŞİD'in Kerkük'teki "uyuyan hücreleri" de bombalı üç araçla farklı semtlerde eylemler gerçekleştirdi. Bombalı saldırı ve çatışmalarda 6 güvenlik görevlisi ile 5 IŞİD mensubu öldü. 

Örgüt ayrıca, Kerkük’ün kuzeyindeki elektrik santralına yönelik saldırı düzenledi. Tesisin 4'ü İranlı 13 çalışanı öldü. Ölenler arasında 4 İranlı mühendis de var.

Irak güvenlik kaynakları, kentteki IŞİD unsurlarının kuşatma altına alındığını belirtti.

Olağanüstü hâl ilânı

Kerkük Valisi, kentte olağanüstü hâl ilân edildiğini açıkladı. Gece başlatılan sokağa çıkma yasağı da devam ediyor.

Kentteki camilerde Cuma namazı kılınmadı.

IŞİD'in kentteki yüksek binalarıa keskin nişancılar yerleştirdiği bilgileri de geliyor.

Arap, Kürt ve Türkmen halkın yaşadığı Kerkük kentinin güvenliğini Peşmergeler sağlıyor. Kentin 55 kilometre güneyinde IŞİD'ın elindeki Havice ilçesi var.

Kaynak: Al Jazeera, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;