IŞİD

IŞİD'e katılmak isteyen üç İngiliz genç kefaletle serbest

Suriye'de IŞİD'e katılma planı ile geldikleri İstanbul'da gözaltına üç İngiliz genç, İngiltere'ye geri gönderilmelerinin ardından kefaletle serbest bırakıldı.

[Fotoğraf: Reuters]

Suriye sınırını geçerek IŞİD'e katılmak isteyen 17-19 yaşlarındaki üç genç cuma günü İsranbul'da gözaltına alınarak pasaportlarına el konuldu. Cumartesi gecesi sınır dışı edilip İngiltere'ye gönderilen gençler, kefaletle serbest bırakıldı.

IŞİD'e katılmayı amaçladığı iddia edilen İngiliz pasaportlu üç kişinin, İspanya üzerinden Türkiye'ye gittiği öğrenilmişti. 

Gafur H, Muhammed N. ve Muhammed Abdulla H, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığının çalışmaları sonucu, "yabancı savaşçı" olduğu değerlendirilen kişilerin Türkiye'den geçişlerini önlemek için oluşturulan risk analiz grubunda görevli polislerin takibine takılmış, bu kişiler İstanbul'da havalimanında gözaltına alınmıştı.

İngiltere makamlarıyla işbirliği içinde gerçekleştirilen çalışmanın ardından üç kişi, İngiltere'ye geri gönderilmişti. 

Üç genç kız Suriye'ye geçmişti

Daha önce İngiliz vatandaşları olan 15 yaşındaki Amira Abaze ile 16 yaşlarındaki Şahimima Begüm ve Kadiza Sultana'nın 17 Şubat'ta Londra'dan uçağa binerek İstanbul'a geldikleri tespit edilmişti. 

İngiliz yetkililere göre, üç genç kızın hedefi IŞİD'e katılmak üzere Türkiye üzerinden Suriye'ye ulaşmaktı. İngiliz kızlardan Londra'dan ayrıldıklarından bu yana haber alınamıyordu.

Daha sonra ise İngiltere polisi kızların Suriye'ye geçtiğini açıkladı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise üç İngiliz kıza yardım eden kişinin IŞİD karşıtı koalisyon üyesi ülkelerden birinin istihbarat elemanı olduğunu söyledi.

"60 kadın ve genç kız IŞİD’e gitti"

İngiliz polisi, şimdiye kadar yaklaşık 60 kadın ve genç kızın İngiltere'den Suriye'ye IŞİD'e katılmak için gittiğini tahmin ettiklerini açıkladı. 

İngiliz polisi Ulusal Koordinasyon Terörle Mücadele Birimi Komiser Yardımcısı Helen Ball, BBC'de katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, "Geçen yıl 22, toplamda da yaklaşık 60 kadın ve genç kız İngiltere'den Suriye'ye gitti. Bu kişilerin çoğunun IŞİD'e katılmak için gittiğini tahmin ediyoruz" dedi. 

Giden genç kızların yaşlarının küçük olduğuna dikkati çeken Ball, "Suriye'ye giden İngiliz kızlar konusunun giderek artan bir sorun olduğunu ve yetkililerin bu konuda gerekli tedbirleri alması gerektiğini" belirtti. 

İngiliz hükümeti, yaklaşık 600 İngiliz vatandaşının Suriye'ye ve Irak'a savaşmak için gitmiş olabileceğini tahmin ediyor.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;