Türkiye

Isparta'da kazadan kurtulanlar anlattı

Isparta'da elma toplamaya giden işçileri taşıyan midibüsün devrilmesiyle 17 kişinin öldüğü kazada yaralananlar yaşadıklarını anlattı. 25 kişilik midibüse genelde 70 kişinin bindirildiğini söylediler.

Konular: Türkiye
Isparta'daki kazada yaralanan işçilerden Mehmet Akkuş, AA'ya kaza anını anlattı. [Fotoğraf: AA]

isparta'nın yalvaç ilçesinde cuma günü elma toplamaya giden işçileri taşıyan midibüsün devrilmesiyle yaralanan işçilerden mehmet akkuş'un tedavisi, isparta devlet hastanesi'nde sürüyor. sağlık durumu iyiye giden akkuş, 25 kişilik midibüse genelde 70 kişinin bindirildiğini, kazanın olduğu gün bu sayının 46'da kaldığını söyledi.

akkuş, sürücünün freni sabah yaptırdığını söylediğini ancak bunun doğru olmadığını kazada gördüklerini anlattı.

yokuş aşağı inerken frenin hiç tutmadığını, aracın yan yattığını söyleyen akkuş, "ben arabadan çıkarken 6 kişi kalmıştı. araç hepsini savurmuş, kimisi de altında kaldı" dedi. kaza anında sürücünün, "fren patladı, tutunun" diye bağırdığını anlattı.

"kişiye göre para alıyordu"

sürücüyü çok kez araca fazla kişi almaması için uyardıklarını söyleyen mehmet akkuş, "sürücü araca kaç kişi alırsa ona göre para alıyor. bizim sağlığımızı düşünmedi ama kendisini de öldü" dedi.

akkuş'un anlattıklarına göre, sürücü trafik kontrolünden kaçmak için aynı yoldan geçen başka bir aracın haber vermesini bekliyordu ve kontrol yoksa midibüs yola çıkıyordu. 

elma toplamaya giden mevsimlik işçi, bir daha bu işe gitmeyi düşünmüyor.

"ben gitmem artık. o iş olacağına başka iş olsun. zaten emekliyim. birkaç gün gittik ama böyle olacağını bilemezdik ama gitsek bile yine aynısını yaparlar. çünkü hepsi aynı yapıyor. bunu engellemek için elmanın başına bir çadır kuracaklar, orada kalınacak. böyle kazalar da olmayacak."

"çocuklarım gözümün önüne geldi"

kazada yaralananlardan sevgi ürkmez ise kaza anında aracın orta kısmında oturuyordu. yanında oğlu ve babası da vardı. 

kaza anında camdan çıkarak aracın altına girdiğini anlatan ürkmez, "sağlık ekipleri kurtardı beni. babam 'kızımı kurtarın' diye bağırıyordu. kaza anında 3 çocuğumu hatırladım, gözümün önüne geldi" dedi.

sonrasında oğlunun "anne" diye ağladığını hatırladığını söyleyen sevgi ürkmez, kendisinin de oğluna "ben buradayım, sağım" dediğini anlattı.

isparta'daki kaza cuma günü sabah saatlerinde olmuştu. konya'nın akşehir ilçesindeki ortaköy'den gelendost'a elma toplamaya giden işçilerin bulunduğu midibüsün devrilmesi sonucu 17 kişi ölmüş, 29 kişi de yaralanmıştı.

kaynak: anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;