İsrail

İsrail’de seçim barajı yükseldi

İsrail'de meclis seçim barajını yüzde 3.25’e yükseltme kararı aldı. Yeni yasayla Arap partileri de dâhil olmak üzere azınlık partilerinin parlamento dışında kalması bekleniyor.

Konular: Ortadoğu, İsrail
İsrail Parlamentosu Knesset’in aldığı karar sonrası ülkede yüzde iki olan seçim parayı yüzde 3.25’e çıkarıldı. [AP - Arşiv]

İsrail Parlamentosu Knesset’in aldığı karar sonrası ülkede yüzde iki olan seçim parayı yüzde 3.25’e çıkarıldı.

Oylama meclisteki tüm muhalefet partileri tarafından boykot edildi ve 120 sandalyeli parlamentoda 67 oyla kabul edildi.

Reuters Haber Ajansı’na konuşan muhalefetteki İşçi Partisi lideri Isaac Herzog, hükümetin kin ve dışlama politikasının adımlarını attığını ve meclisteki birçok partiyi saf dışı bırakmaya çalıştığını söyledi.

Kudüs’ten bildiren Al Jazeera muhabiri Kimberly Halkett, parlamentodan geçen yasanın, İsrail’de Filistin’in haklarını savunan azınlık partilerini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Yasanın savunucuları ise, yasanın hükümete daha fazla istikrar getireceğini düşünüyor.

Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, “Bu yasa hükümetin daha belirgin bir gündem oluşturmasına imkân sağlayacak” dedi.

Bütün partileri etkileyecek

İsrail’de seçim barajını yükseltmeyi öngören tasarı 2013 Aralık ayında Başbakan Binyamin Netanyahu  ile Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın görüşmesi sonucu onaylanmış ve parlamentoya sunulmuştu.

Bu karardan en çok İsrail’deki Arap partileri etkilenecek. 2013’ün Ocak ayında yapılan seçimlerde Arap partilerinden Hadash yüzde 2.99, Balad  ise yüzde 2.56 oy almıştı. Bu iki partinin bir diğer Arap partisi Ra’am Ta’al ile birlikte Knesset’te 11 milletvekili bulunuyor. Araştırmacılara göre bu karar İsrail’deki Arap partilerini bir dahaki seçimler öncesinde birleşmeye zorluyor. Aksi halde bahsi geçen partiler meclis dışında kalacak.

Barajın yükselmesi İsrail’de düşük oy oranına sahip bütün partileri etkileyecek. 2013 seçimlerinde yüzde 2.09 oy alan Ariel Şaron’un kurduğu Kadima Partisi de bu oy oranıyla bir sonraki seçimde meclis dışında kalacak.

İsrail’de iktidarda Netanyahu’nun liderliğini yaptığı Likud-Yisrael Beitenu Partisi, merkez Yesh Atid (Bir Gelecek Var), Hatnua ve aşırı sağcı Yahudi Evimiz Partisi koalisyonu bulunuyor. Mecliste ise 12 farklı grup bulunuyor.

Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;