İsrail - Filistin sorunu

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

İsrail savaş uçakları Gazze Şeridi'nin değişik bölgelerine hava saldırıları düzenledi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 10 kişi yaralandı.

İsrail savaş uçakları Gazze'ye sık sık hava saldırıları düzenliyor. [Fotoğraf-AFP]

İsrail savaş uçakları, Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahiye beldesinde bulunan bazı evleri ve boş arazileri peş peşe bombaladı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudret, Beyt Lahiye beldesinde aralarında 68 yaşında bir kadın ve 19 yaşında bir kızın da bulunduğu 7 kişinin yaralandığını, ambulansla Kemal Advan Hastanesine kaldırıldıklarını açıkladı.

Kudret, İsrail savaş uçaklarının Gazze kentine yönelik hava saldırısında ise aralarında 17 yaşında bir çocuğun da yer aldığı 3 kişinin yaralandığını belirtti. 

Uçakların, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayı'nın Gazze’nin doğusundaki Tuffah ve kuzeydeki Ebracu el Makrusi mahallelerinde bulunan askeri karargahlarını hedef aldığı ve çevredeki evlerde büyük hasar meydana geldiği bildiriliyor.

İsrail ordu sözcüsü Peter Lerner de sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, Gazze'den atılan iki füzenin İsrail'in güneyindeki Sderot şehrine düştüğünü ve kentteki elektriklerin kesildiğini belirtti.

Roketlerden birinin bir eve isabet ettiği, evde maddi hasara neden olduğu gelen bilgiler arasında.

İsrail yönetimi, El Halil kentinde üç İsrailli yerleşimcinin cesetlerinin bulunmasının ardından Gazze’yi aralıklarla bombalamaya başlamıştı.

İsrail 12 Haziran'da Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan üç Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. Bu kişilerin bulunması için İsrail Parlamentosu, orduya operasyon yapmak dahil geniş yetkiler vermişti.

Ordu birlikleri de o tarihten bu yana Batı Şeria'da baskınlar düzenleyip, Filistin Meclis Başkanı Aziz Duveyk, milletvekilleri, eski bakanlar ve Hamas üyelerinin de arasında bulunduğu 639 kişiyi gözaltına almış, Gazze'de onlarca noktaya hava saldırıları düzenlemişti. 

Kaynak: Al Jazeera ve Anadolu Ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;