Filistin

İsrailli askerler 8 yaşındaki Filistinli çocuğu yalın ayak sürükledi

İşgal altındaki Batı Şeria'da işlenen insan hakları ihlâllerini kayıt altına alan insan hakları örgütü B'tselem, İsrailli askerlerin El Halil'de 8 yaşındaki Filistinli Sufian Abu Hitah'ı, kendilerine taş atan çocukları belirlemelerine yardımcı olması için zorla yalın ayak sürüklediğini gösteren görüntüleri yayınladı.

8 yaşındaki Filistinli Sufian Abu Hitah, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın El Halil kentinde büyük annesini ziyaret ediyordu. En az 15 İsrail askeri tarafından etrafı çevrildiğinde, akrabalarının evinin bahçesinde kaybettiği oyuncağını arıyordu. 

Batı Şeria'da işlenen insan hakları ihlâllerini kayıt altına alan insan hakları örgütü B'tselem, 23 Mart'ta, askerlerin Hitah'ı kendilerine taş atan çocukları belirlemelerine yardımcı olması için zorla yalın ayak sürüklediğini gösteren görüntüleri yayınladı. Görüntülerde, İsrail askerleri tarafından, ev ev dolaştırılan Hitah'ın oldukça korkmuş olduğu görülüyor. Bir saat boyunca alıkonulan Hitah, Filistinli kadınlar tarafından İsrail askerlerinin elinden kurtarıldı.

"Çocuğunu almak istiyorsan onu iknâ et" 

B'tselem'e konuşan 8 yaşındaki çocuğun annesi Amani Abu Hitah, "Askerlerden birine gidip çocuğumu bana geri vermelerini istedim. Reddetti ve "Çocuğunu geri almak istiyorsan, onu bize taş atan çocukların isimlerini vermeye iknâ et" dedi" ifadelerini kullandı.

"Olay araştırılıyor"

Haaretz'in haberine göre İsrail ordusu, 23 Mart'ta yayınlanan görüntülkerin ardından olayı araştırdıklarını duyurdu.

Kaynak: B'tselem, Haaretz, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;