Hava Durumu

İstanbul'da kar barajlara yaradı

İstanbul'a üç günde düşen yağış kentteki barajların doluluk oranını yüzde 57'den yüzde 66'ya yükseltti. Geçen yıl aynı dönemde doluluk oranı yüzde 36 idi.

Konular: Türkiye, Hava Durumu

Kurak yaz döneminde neredeyse tamamı kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan İstanbul'un barajlarında ortalama su seviyesi yüzde 66'yı geçti. Bu duruma son bir ayda düşen yağış miktarı etkili oldu. Özellikle Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri görülen kar ve yağmur barajlardaki doluluk oranını yüzde 10 daha yükseltti. Sadece Çarşamba günkü yağış barajlardaki ortalama su seviyesini yüzde 60'dan yüzde 66'ya çıkardı.

Kasım ayındaki doluluk oranı ise yüzde 39 seviyesindeydi. 

Barajlardaki mevcut su miktarı, son 10 yılın Aralık ayı doluluk oranının ortalaması seviyesinde. Ancak geçen yıl aynı dönemdeki doluluk oranı yüzde 38'di. 2009 Aralık ayında ise bu oran yüzde 92 düzeyindeydi. 

Kurak geçen 2014 nedeniyle Ağustos ayında barajlardaki ortalama su seviyesi yüzde 17'ye kadar düşmüştü. 

Kaynak: İSKİ

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;