Göç

İsveç, 80 bin mülteciyi geri gönderecek

İsveç, geçen yıl ülkeye gelen 163 bin sığınmacının yarısını sınır dışı etmeye hazırlanıyor. Stockholm yönetimi, son dönemde Tunus, Fas, Afganistan ve Irak'la geri kabul anlaşması imzalamıştı.

Konular: Göç, Avrupa

Devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, İsveç İçişleri Bakanı Anders Ygeman, 2015 yılında İsveç'e 163 bin kişinin sığındığını, bunlardan 80 bine yakınının sınır dışı edileceğini bildirdi. Hükümetin, Göçmenler Ofisi'ne gerekli belgeleri ilettiğini ve polisin de sığınmacıları ülkelerine göndermek için hazırlık yaptığını belirten Ygeman, sınır dışı edilen sığınmacıların kiralanan uçaklarla ülkelerine birlikte gönderilmelerinin gündemde olduğunu kaydetti. 

İsveç hükümeti son bir ayda, Tunus, Fas, Afganistan ve Irak hükümetleriyle geri kabul anlaşmaları yapmıştı. 80 bin mültecinin bu ülkelere gönderilmesi bekleniyor. 

9.8 milyon nüfuslu İsveç, AB ülkeleri arasında, nüfusuna oranla en fazla mülteci kabul eden ülke konumunda.

Kaynak: Al Jazeera, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;