Medya

İtalyan gazeteciye sınır dışı

Türkiye’de 14 gün boyunca gözaltında tutulan ve Salı akşamı açlık grevine başladığını açıklayan İtalyan gazeteci Gabriele Del Grande sınır dışı edildi.

Konular: İtalya, Türkiye, Medya
[Fotoğraf: facebook/Questioni-Meridionali]

türkiye’de 14 gün boyunca gözaltında tutulan ve salı akşamından beri açlık grevinde olan italyan gazeteci gabriele del grande, hakkındaki soruşturmanın tamamlanmasının ardından sınır dışı edildi. italya dışişleri bakanı angelino alfano, twitter hesabından yaptığı açıklamada, "gabriele del grande serbest. onunla şimdi konuştum. italya’ya dönüyor. onun ailesine haber verme sevincini yaşadım. onu bekliyoruz. türk meslektaşım mevlüt çavuşoğlu, kararı bu gece bana söyledi. kendisine teşekkür ediyorum. #bengabrieleilebirlikteyim" ifadesini kullandı.

del grande’nin babası massimo del grande de rainews24 kanalına yaptığı açıklamada, çok heyecanlı olduklarını belirterek, “buraya gelmesi önemli. gerçekten güzel bir gün. kendisini almaya bologna’ya gidiyoruz” diye konuştu.

sığınmacı krizine yönelik belgesel çalışmalarıyla bilinen del grande, suriye’deki iç savaş ve işid’in doğuşunu anlatacağı son kitabının araştırmasını yapmak üzere gittiğini söylediği hatay'da, türkiye-suriye sınırı yakınında 9 nisan'da gözaltına alınmıştı. 14 gündür muğla geri gönderme merkezi’nde tutulan del grande, salı akşamından beri avukatla görüşmesine izin verilmediği ve “çalışmalarının içeriği hakkında sorgulandığı” gerekçeleriyle açlık grevindeydi.

kaynak: afp, aa ve dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;