Türkiye

İzmir Adliyesi yakınlarında saldırı

İzmir Adliyesi yakınlarında Perşembe öğleden sonra meydana gelen saldırıda 1 polis şehit oldu, 1 adliye çalışanı hayatını kaybetti. Başbakan Binali Yıldırım, saldırının PKK tarafından planlandığı ve boyutunun çok büyük olduğunun anlaşıldığını açıkladı.

Konular: Türkiye, PKK

Patlama, saat 16:15 sıralarında Bayraklı ilçesindeki İzmir Adliyesi yakınlarında meydana geldi. Daha sonra da silah sesleri duyuldu. Çatışmada polis memuru Fethi Sekin şehit oldu, adliyede kâtip olarak çalışan Musa Can da hayatını kaybetti.

Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'la İzmir'e gitti. Adnan Menderes Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yapan Yıldırım, şunları söyledi:

"Tabii bu olay yine bu alçak PKK terör örgütünün planladığı ve ele geçirilen silahlar ve mühimmata baktığımız zaman boyutunun çok ama çok büyük bir olay olduğu anlaşılıyor. Kazara başarılı olsalardı herhalde çok büyük bir felaketi güzel İzmirimiz yaşayacaktı. Ancak özellikle polislerimiz, bilhassa trafik polisimiz Fethi Sekin arkadaşımız, hayatını hiçe sayarak, canını seve seve vererek büyük bir felâketi önlediği gibi bu alçak planı yapanların etkisiz hâle getirilmesi için de çok büyük bir kahramanlık göstermiştir ve İzmirimizi, birçok masum sivil hemşehrimizi büyük bir felaketten döndürmüştür. Bu vesileyle kahraman polislerimize, gerek şehit olan gerekse bu alçakları etkisiz hâle getiren diğer polis kardeşlerimize, İzmir emniyet teşkilâtımıza teşekkür ediyoruz. Bu kez alçak emellerine ulaşamadan polisimizin, jandarmamızın güzel bir koordinasyon içerisinde son 10 gündür bu bölgelerde aldıkları tedbirler çok büyük bir felâketin önlenmesine vesile olmuştur."

"Bu alçak örgütler artık vardiyalı çalışmaya başladı"

"Şunu milletimiz bilmelidir ki İzmirliler bilmelidir ki bu ülkeyi bölmek isteyen, bu milletin kardeşliğini bozmak isteyen her kim olursa olsun asla bunu başaramayacak. Çünkü milletimiz kardeşliği, birliği, beraberliği bozanlara katiyen prim vermiyor. Ama görüyoruz ki son zamanlarda Türkiye'nin başını ağrıtan, enerjisini azaltan bu alçak örgütler artık vardiyalı çalışmaya başladılar. 8 saat biri çalışıyor, ondan sonra biri diğerine görevi veriyor, o diğerine veriyor. 24 saat 3 vardiya esasına göre çalışıyorlar. Bu da terörün ideolojisi, kutsalı, hiçbir değeri olmadığını açık şekilde gösteriyor. Bir olayı DEAŞ yapıyor, bir sonrakini geliyor PKK yapıyor, sonra 'sıra sende' diyor FETÖ yapıyor ve böylece marifetlerini ortaya koyuyorlar. Bu bir bitişin arifesidir. Milletimiz bunu bilmelidir. Bunlar çılgınca eylemleri, fedâi eylemlerini, asimetrik saldırılarını bundan sonra da yapma gayreti içerisinde olacak ama bizim güvenlik güçlerimiz de bunlara nefes aldırmayacak, amansız bir şekilde enselerinde olmaya devam edecektir."

Başbakan Yıldırım, saldırıda şehit olan polis memuru Fethi Sekin ile adliyede görevli Musa Can'ın ailelerine taziye ziyaretinde bulundu, olayda yaralananları da hastanede ziyaret etti.

[Fotoğraf: AA]

Vali Ayyıldız: PKK olarak değerlendirmekteyiz

İzmir Valisi Erol Ayyıldız saldırıdan sonra; saat 17.40 sıralarında kameraların karşısına geçerek açıklama yaptı. Vali Ayyıldız, "Polis noktasından geçerken durdurulmak ve aranmak istemesi üzerine çatışma çıktı, teröristler kaçarken aracı patlattılar. Maalesef çıkan çatışma neticesinde polis memurumuz ve adliye görevlimiz şehit oldu. Yaralılarımız var" dedi.

"Emniyet güçlerimizin dikkati sayesinde bu şekilde atlatıldı" diyen Ayyıldız, "Teröristler ölü olarak ele geçirildi. Yanlarında iki adet kaleşnikof tüfek ayrıca RPG ve 8 fişek olmak üzere, 8 tane de el bombaları var. Bu şekilde ele geçirilmiş" diye devam etti.

Vali Ayyıldız, "Bir araç daha tespit edildi, kontrollü bir şekilde patlatıldı. Teröristlere ait olduğu değerlendirildi, riske girmemek için arkadaşlar patlattı" dedi.

Vali, "Bu hadise içimizi acıtmakla beraber, bu şekilde atlatılması, alınan tedbirlerin ve cefakar emniyet güçlerimiz sayesinde olmuştur. Tedavi gören polis memurlarımız inşallah kısa zamanda ayağa kalkar. Allah onlardan ve diğer emniyet mensuplarından razı olsun" diye konuştu.

İzmir Valisi, "Biz daha önce sayın başsavcımız, emniyet müdürmüz, güvenlik değerlendirmelerinde her türlü tedbiri alıyoruz. PKK olarak değerlendirmekteyiz. Kimlik tespitleri ile bakıldığında böyle değerlendirmekteyiz. Şüpheli araçlar noktasında ekiplerimiz tam bir teyakkuz halindeler. Bunların eylemleri neydi, içeri mi gireceklerdi bu net değil" diye konuştu.

Vali, 3'ü polis 6 - 7 yaralının olduğunu söyledi.

Yayın yasağı

Patlamada yaralananlar ambulanslarla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Manas Bulvarı Salhane dere kenarında inceleme yapan polis ekipleri, bölgeye trafik akışını kesti. Giriş ve çıkışları kontrol altına alan polis, siyah montlu, beyaz bereli ve 1,65-1,70 metre boyundaki bir şüpheliyle ilgili çalışma başlattı. Bölgede geniş çaplı operasyon yapıldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakanlığın patlamaya ilişkin geçici yayın kısıtlaması getirildiğini duyurdu.

Erdoğan: Geçit vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İzmir'deki saldırıyla ilgili, "Terörün milletimizi korkutma, devleti yıldırma ve toplumu kutuplaştırma girişimlerine asla geçit vermeyeceğiz." dedi. Erdoğan, "Büyük bir faciayı önleyen şehit polisimize ve hayatını kaybeden katibimize Allah'tan rahmet diliyorum" açıklamasını yaptı.

Başbakan kınadı

Saldırıyı kınayan Başbakan Binali Yıldırım, şehit polis memuru Fethi Sekin'in kahramanlığını takdir etti:

"İstiklâl ruhumuzun sembol şehirlerinden İzmir’de, toplumsal barış ve huzurumuzu hedef alarak gerçekleştirilen bu menfur saldırıyı lanetliyor, şiddetle kınıyorum. Bu saldırıda, canını hiç düşünmeden feda ederek şehit olan kahraman polisimiz Fethi Sekin çok daha büyük bir felaketin yaşanmasını engellemiştir.

Ülkemiz; birlik, beraberlik ve kesin bir inançla bu zor günleri atlatacaktır. Terör belası, devleti ile omuz omuza vermiş aziz milletimizin sinesinde yok olup gidecektir. Bölünmeyeceğimiz ve boyun eğmeyeceğimiz alçak terör odaklarınca bilinmelidir.

İzmir, istiklal mücadelemizde düşmanın denize döküldüğü yerdir. Tüm inancımla ifade ediyorum ki; dün, düşmanın denize döküldüğü yerde, bugün kardeşliğimizi bozmaya çalışan alçak terör örgütlerini aynı akıbet beklemektedir. Bu saldırıda şehit düşen polis memurumuz ve adliye görevlimize Allah’tan rahmet; yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum."

Almanya Dışişleri'nden kınama

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Almanya'nın teröre karşı mücadelede Türkiye'nin yanında olduğunu vurgulayarak, ''İslamcı, etnik ya da ideolojik, hangi gerekçe ile yapılmış olursa olsun fark etmez'' ifadelerini kullandı.

TFF'den mesaj

Türkiye Futbol Federasyonu ile Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş takımları, saldırının ardından kınama mesajı yayımladı, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Kaynak: AA, DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;