Bilim-Teknoloji

Japonya yıldız uydusu fırlatacak

Japonya 12 Şubat Cuma günü yıldız uydusu ASTRO-H'i uzaya fırlatacak. Uydunun görevi evrenin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek olacak.

Konular: Bilim-Teknoloji

Japonya, yıldız uydusu ASTRO-H'i uzaya fırlatmaya hazırlanıyor. 12 Şubat Cuma günü uzaya fırlatılması planlanan uydu, evrenin yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışacak. Kara deliklerin nasıl oluştuğu, zamanın bu kara deliklere yaklaşıldıkça gerçekten kırılıp kırılmadığı gibi esrarları çözmeye çalışacak olan uydunun, aynı zamanda güneş dışı gezegenlerin doğrulanmasına da yardımcı olması bekleniyor.

Ocak 2016 itibariyle, Güneş sisteminin dışında ve başka bir yıldızın yörüngesinde olan toplam 2 bin 49 Güneş dışı gezegenin varlığı doğrulandı. Henüz doğrulanmamış birçok yeni saptamaların olduğundan bilim insanları evrende daha yüz milyarlarca güneş dışı gezegen olduğunu düşünüyor. 

Kaynak: AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;