Bilim-Teknoloji

'Jüpiter beşinci gezegeni kovdu'

Kanadalı gökbilimciler, bir zamanlar Güneş Sistemi'nde yer alan bir gezegenin Jüpiter tarafından sistem dışına itildiğini öne sürdü.

Konular: Bilim-Teknoloji
Toronto Üniversitesi araştırmacıları, ilk kez 2011'de öne sürülen bir hipotezi destekleyecek delil bulduklarını belirtti. Hipoteze göre, Güneş Sistemi'nde 4 milyar yıl önce var olan bir diğer gaz devi, Jüpiter'in çekim gücü etkisiyle dışarı atıldı. 
Jüpiter uydularının yörüngelerini analiz eden araştırmacılar; Satürn, Uranüs, Neptün ve Jüpiter'in ardından beşinci gaz devi olarak Güneş Sistemi'nde yer alan gezegenin Jüpiter'in itmesiyle aradan çıktığını belirtti. Hipotezde Jüpiter'in yanı sıra beşinci gezegeni Satürn'ün de itmiş olabileceği ifade edildi. 
Satürn ve Jüpiter'in etrafında dönen Iapetus ve Callisto uydularının hareketlerini inceleyen gökbilimciler, Jüpiter'in yer aldığı bir beşinci gezegen senaryosunun doğruluk payını yüzde 42 olarak belirtti. 

Astrophysical Journal dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Jüpiter veya Satürn'ün Güneş Sistemi'nden attığı gaz devinin nerede olduğu bilinmiyor. Gezegenin geride kalan milyarlarca yılda yıldızlararası galakside 'kaybolduğu' düşünülüyor. 
Kaynak: Sci-News, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;