Bilim-Teknoloji

Jüpiter'in uyduları 2030'da keşfedilecek

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) Jüpiter ve uydularını keşfetmek için hazırladığı JUICE projesi, uygulamaya konulmak için onay aldı. Proje, 2022 yılında JUICE keşif aracının ateşlenmesini amaçlıyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
Jüpiter ve uyduları 2030'da JUICE ile yeniden keşfedilmeye başlanacak.

Jüpiter Buzul Uyduları Kaşifi olarak adlandırılan JUICE projesi, ESA Bilim Programı Komitesi tarafından onaylanarak uygulama aşamasına geçti. Jüpiter'e Gallileo uzay aracı ardından düzenlenecek en büyük görev olacak JUICE, 2022'de ateşlenecek. Jüpiter sistemine 2030 yılında ulaşması beklenen JUICE, Jüpiter'in atmosferini ve uydularını inceleyecek.

JUICE, görevi kapsamında Jüpiter'in buzul uyduları Ganymede, Europa ve Callisto'yu ziyaret edecek. Güneş Sistemi'nin en büyük uydusu olan ve bu özelliğiyle Merkür'den bile geride bırakan Ganymede'in yörüngesine girecek olan JUICE, bir buzul uydunun yörüngesinde gözlem yapacak ilk uydu olacak.

Jüpiter ve uyduları hakkında birçok önemli bilgiye ulaşılmasını sağlayacak JUICE, gelecekte koloni haline getirilmesi düşünülen Europa'ya daha yakından bakmamızı sağlayacak. JUICE görevi, aynı zamanda en büyük uluslararası çalışmalardan biri olacak. 16 ülkenin katkıda bulunacağı görevde İtalya, Fransa ve Almanya'nın yanı sıra Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Yunanistan ve İsviçre de bulunacak.

ESA tarafından önerilen Jüpiter görevleri arasından 2012'de seçilen JUICE görevine, ABD ve Japonya da finansal destek verecek. JUICE, birçok kamera, spektrometre, bir radar, bir irtifa ölçer, deney cihazları ve alıcılar taşıyacak.

Kaynak: ESA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;