Türkiye

Kadın vekillerden Arınç'a tepki

TBMM'nin olağanüstü toplantısında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'a yönelik "Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus..." sözüne CHP ve HDP'li kadın vekiller basın toplantısı düzenleyerek tepki gösterdi.

Konular: TBMM, Türkiye
Bülent Arınç'ın Nursel Aydoğan'a hitap şekli tepki çekti. [Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]

"Terör" gündemiyle olağanüstü toplanan TBMM'de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, konuşmasına tepki gösteren HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'a yönelik "Hanımfendi sus, bir kadın olarak sus..." sözleri kadın milletvekillerinin tepkisini çekti.

CHP ve HDP'li kadın milletvekilleri Meclis'te düzenledikleri basın toplantılarında, Arınç'a sözünü geri alması ve özür dilemesi yönünde çağrıda bulundu.

Şafak Pavey'e de eleştiri 

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Ataerkilin koca çınarı Sayın Bülent Arınç, bugün bir kez daha Meclis'te kadınların konumunu hazmedemeyen bir görüntü vermiştir. O ikazı kadınlara yapabiliyor ama erkeklere yapamıyor. Sayın Arınç bu cinsiyetçi yaklaşımı artık bir kenara bırakmak durumundadır. Arınç, başta HDP'li kadınlar olmak üzere tüm kadınlardan özür dilemeli" diye konuştu.

Birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Şafak Pavey'i de eleştiren Buldan, bir kadın başkanvekilinin çok daha farklı tutum sergilemesi gerektiğini söyledi.

'Arınç'ın cinsiyetçi sözlerini kınıyoruz' 

CHP adına açıklama yapan İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Arınç'ın siyasi hayatının, kadına karşı ötekileştirici nefret diline dayalı onlarca sabıkayla dolu olduğunu iddia etti. Böke, "CHP olarak bu cinsiyetçi, ayrımcı, aşağılayıcı ve kadın, insan haklarını ihlal eden sözleri şiddetle kınıyoruz" diye konuştu.

Arınç'ın yanıtı

Bülent Arınç ise eleştirilere Twitter'dan yanıt verdi: 

"Yüce Meclis çatısı altında görev yapan hiçbir sayın milletvekiline sözlü veya fiili müdahalede bulunmak tarzım değildir. Ancak konuşmam sırasında ısrarla müdahalede bulunan bir kadın milletvekiline "Hanımefendi sus. Bir kadın olarak sus" demek, Meclis disiplini gereği söylenmiş sözdür. HDP milletvekilleri şov yapıyorlar, hedef saptırıyorlar."

Kaynak: Al Jazeera, AA
 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;