Bilim-Teknoloji

'Kadınlar erkeklerden daha iyi kod yazıyor'

Açık kaynaklı proje üreticileri tarafından kullanılan popüler depolama servisi GitHub'ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, platformu kullanan kadınlar tarafından yazılan kodlar, erkeklerin yazdıklarına oranla daha fazla onay görüyor. Fakat bu sonucun, platformda cinsiyetlerini açıkça belli eden kadın yazılıcımlar hesaba katıldığında değişmesi, yazılım sektöründe kadınlara yönelik ön yargıyı ortaya koyuyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
[Görsel Kaynağı: Getty Images]

Dünyadaki en büyük açık kaynaklı proje depolama servislerinden biri olan Github'ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, platformdaki kadın yazılımcılar tarafından yazılan kodlar, erkeklere oranla daha fazla onay alıyor. 12 milyondan fazla üyesi olan Github'da, yazılım geliştiricileri kolektif olarak projeler üzerinde çalışabiliyor, birbirlerinden yardım talebinde bulunabiliyor, ortaya çıkan problemlere çözüm önerileri sunabiliyor. Bir yazılımcı, diğer bir yazılımcının projesi için kod yazdığında, bu kodun proje sahibi tarafından onaylanması gerekiyor. Projenin orijinal sahibi, diğer yazılımcıların o proje için yazdıkları kodları, onaylama ya da reddetme seçeneğine sahip. 

Kadınlar cinsiyetlerini gizlerse... 

Bir grup üniversite öğrencisi, Github'da gerçekleştirdikleri araştırmada proje sahiplerinin onayına gönderilen 3 milyon kodu inceledi. Araştırmanın sonucuna göre, kadın yazılımcıların yazdığı kodların yüzde 78.6'sı onaylarken, erkek yazılımcıların onaylanan kodları yüzde 74.6'da kaldı. Fakat, bu sonuç platformda cinsiyetlerini açıkça belli eden kadın yazılıcımlar hesaba katıldığında değişiyor. Araştırmacılar, kimliğini açık bir şekilde platformda belirten kadınlar ile profilinde cinsiyetiyle ilgili herhangi bir bilgi olmayan kadınları ayırdığında, sonuç erkeklerin lehine dönüyor. Araştırmacılara göre bu, yazılım dünyasında kadınlara yönelik ön yargıyı kanıtlayan bir bulgu.  

Araştırma, her yazılım dilinde ilk 10'daki kadınların sayısının erkeklerden daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Kadın yazılımcılara yönelik ön yargı

Araştırmaya göre kadın yazılımcılar, bütün yazılım dillerinde ilk 10'da erkeklere göre daha dominantlar. Araştırmayı gerçekleştiren öğrenciler, sonuçları paylaştığı makalede, ''Github'da kadın yazılımcıların genel olarak erkeklere oranla daha yetkin oldukları bir gerçek. Fakat yine de platformda kadın yazılımcılara yönelik bir ön yargı var'' diye yazdı.

Kaynak: Github

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;