Mısır

Kahire derbisinde onlarca ölü

Mısır'ın başkenti Kahire'de, Zamalek ile Enppi takımları arasında oynanan futbol maçı öncesinde polisle taraftarlar arasında çatışma çıktı. En az 40 kişi öldü. Lig maçları süresiz askıya alındı.

Konular: Ortadoğu, Spor

Mısır, 2012 yılındaki Port Said olaylarından bu yana en büyük futbol faciasıyla karşı karşıya. İki Kahire takımı arasında oynanan maç öncesinde, stadyuma biletsiz girmek isteyen Zamalek taraftarlarıyla polis arasında çatışma çıktı. Savcılık olaylarda 22 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ancak hastane kaynakları ve sağlık görevlileri, ölü sayısının en az 40 olduğunu duyurdu. Sağlık Bakanlığı Basın Sözcüsü de en az 20 kişinin yaralandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "30 Haziran Hava Kuvvetleri Stadyumu'ndaki maçı izlemek için çok sayıda Zamalek taraftarı geldi ve kapıları zor kullanarak aşmak istediler. Güvenlik güçleri tesislere yapılan bu saldırının önlenmesi için müdahalede bulundu" ifadeleri kullanıldı.

Acil olarak toplanan Mısır hükümeti bir sonraki duyuruya kadar liglerin ertelendiğini duyurdu.

Polis stadyuma girmek isteyen Zamalek taraflarlarına copla müdahale etti.
[[AA]]

Görgü tanıklarının aktardığına göre, çok sayıdaki kişi polisin attığı biber gazı sonrası oluşan izdihamda ezildi. Can kayıplarının çoğu bu sırada meydana geldi. 

Zamalek Mısır Ligi'nde lider durumda, Enppi ise ikinci sırada bulunuyor. Her ikisi de Kahire kulübü. Maç, çıkan olaylara rağmen 30 dakika gecikmeli de olsa oynandı ve 1-1 sona erdi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı, olaylarda hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayınladı. Cumhurbaşkanlığı, olaylarla ilgili soruşturmanın tamamlanması ve sorumluların belirlenmesinin önemine vurgu yaptı.

Mısır Genel Savcısı, 17 Zemalek taraftarına güvenlik güçlerine saldırma ve yol kesme suçlaması yöneltti. 

Muhalefet rejimi suçluyor

Müslüman Kardeşler Hareketi Sözcüsü Muhammed Muntasır, olaylara ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada ‘Rejim öldürmekten başka bir şey bilmiyor. Halk İçişleri Bakanlığı'nın ‘baltacı’lığına karşı ayaklandı. Katilleri dize getirinceye kadar devam edecek’ dedi.

Kurucuları hapiste olan 6 Nisan Hareketi Siyasi Büro üyesi Muhammed Mustafa, Al Jazeera’ye Hava Savunma Stadı çevresinde yaşanan kanlı olayların, Cumartesi günü ortaya çıkan ses kayıtlarının üzerini örtme girişimi olduğunu iddia etti. Mustafa ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından hareket olarak, rejimin bazı olaylar çıkaracağını tahmin ettiklerini dile getirdi.

Muhalif İnşa ve Gelişim Partisi Genel Başkanı Muhammed Zümer de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, olayların Cumartesi günü ortaya çıkan ses kayıtlarını gölgelemek için yapıldığını ifade etti. 

Mısır'ın Port Said kentinde 2012 yılında El Ehli ile El Mısri arasında oynanan futbol maçında çıkan olaylarda 74 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmış ve ardından Aralık 2013'e kadar liglere ara verilmişti.

Mısır'da bu sezon ligde seyirci sayılarında kısıtlama uygulanıyor.

Kaynak: Al Jazeera, Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;