Suriyeli Mülteciler

Kamplarda donarak öldüler

Suriye İnsan Hakları Gözlemcileri, Suriye’de bir hafta içinde 8’i çocuk 14 kişinin soğuktan donarak öldüğünü açıkladı. Lübnan’daki kamplarda ölenlerin sayısı ise 10’a yükseldi.

Konular: Ortadoğu, Suriye, Lübnan
Suriye'deki iç savaştan kaçan binlerce çocuk kamplarda zor koşullar altında yaşamaya çalışıyor. [Fotoğraf-AP]

Suriye İnsan Hakları Gözlemcileri'nin yaptığı açıklamada, “Hava sıcaklığının sıfırın altına düşmüş olmasıyla birlikte soğuktan ölüm vakalarının arttığı tespit edilmiştir” dendi. Son 24 saat içinde kar fırtınasının şiddetini arttırması ve ısının da sıfırın altına düşmesiyle, donarak ölen 14 kişiden 8’inin yaşları küçük çocuklar olduğu açıklandı.

Lübnan’da ölenlerin sayısı 10'a yükseldi

Lübnan'daki kamplarda alan Suriyeli çocuklar aşırı soğuklar karşısında yaşama savaşı veriyor. [Fotoğraf-AP]

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Lübnan'a sığınan bir ailenin 4 aylık bebeği, Ortadoğu'yu etkisi altına alan soğuklar nedeniyle donarak öldü. Bölgedeki Rahmet Hastanesi'nden bir yetkili, artan soğukların etkisiyle son birkaç günde 4 çocuğun daha donarak hayatını kaybettiğini açıkladı. Yetkililer, son vakayla soğuktan etkilenerek ölen sığınmacı sayısının 7'si çocuk, 10'a yükseldiğini belirtti.

Lübnan'ı geçen hafta etkisi altına alan kar fırtınasında 3'ü çocuk, 5 Suriyeli'nin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Lübnan'da 80 bine yakın Suriyeli'nin yaşadığı Arsal'da sığınmacılara hizmet veren bir hastane bulunuyor.

Küresel bağış kampanyası için çağrı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Ortadoğu'da etkili olan soğuk hava nedeniyle Suriyeli sığınmacılar ve Gazze için küresel bağış kampanyası düzenlenmesi çağrısında bulundu. 

Birlik Başkanı Yusuf Karadavi ve Genel Sekreter Ali Karadaği'nin imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, "Sığınmacılar için ayni ve nakdi yardım yapmak şer'an vaciptir" ifadesi kullanıldı.

Son günlerde bölgede etkili kar fırtınası ve şiddetli soğukların çatışmalar nedeniyle evlerini terk ederek kamplarda yaşayan milyonlarca Suriyeli sığınmacı ile İsrail saldırılarında yerle bir olan Gazze'deki halkı daha da olumsuz etkilediği belirtilen açıklamada, "durumun endişe verici boyutlara ulaştığı" belirtildi.

Başta kamplardaki milyonlarca Suriyeli sığınmacı ile Gazze ve Filistin halkı olmak üzere kar fırtınasının vurduğu bölgelerdeki tüm insanlara el uzatılması için İslam aleminden ve bütün özgür dünyadan en kısa sürede harekete geçmesini isteyen Dünya Müslüman Alimler Birliği; BM, uluslararası insani yardım kuruluşları ve vicdan sahibi herkesi süratle bağış yapmaya davet etti. Birlik, söz konusu bölgelere gerekli yardımların ulaştırılması için kara, hava ve deniz köprüsü oluşturulması çağrısında bulundu.

Kaynak: DHA ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;