Sağlık

Kanser hastalarına 'gülümseten ayna'

Kanser hastalarına moral vermek isteyen endüstriyel tasarımcı Salih Berk İlhan, sadece gülümsendiği zaman karşısındaki kişiyi gösteren bir ayna tasarladı.

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu Salih Berk İlhan, kanser hastalarına moral vermek için, sadece gülümsendiği zaman kişiyi gösteren bir ayna tasarladı.

ABD’nin önde gelen tasarım okullarından School of Visual Arts New York’ta tasarım alanında yüksek lisansını tamamlayan İlhan, Uplift adlı projesi ve geliştirdiği ürünlerle kanser hastalarına moral vermeyi ve içinden geçtikleri zorlu süreçte onları gülümseterek desteklemeyi hedeflediğini anlattı.

Proje kapsamında ABD ve Türkiye’de 200'den fazla kanser hastasıyla araştırma yaptığını belirten İlhan, bu süreçte 15 ürün tasarladığını söyledi. İlhan, araştırma röportajları sırasında kanser tedavisi başarıyla sonuçlanmış bir hastanın, teşhisin konulduğu ilk zamanlarda "Aynada kendime bakmak ve vücudumda kanser olduğunu kabullenmek çok zordu" sözlerinden etkilendiğini ifade etti.

İlhan, ilham kaynaklarından birinin genç yaşta astım teşhisi konulmasıyla sıklaşan hastane ziyaretleri olduğunu söyledi. İlhan’ın bir diğer ilham kaynağı da, mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmayı amaç edinmiş ABD'li hekim Hunter Doherty "Patch" Adams.

İlhan ürününü şöyle açıklıyor:

"Kişilerin sadece gülümsediklerinde kendilerini görebilecekleri eğlenceli bir ayna tasarladım ve akıllı malzemeler kullanarak, geliştirdiğim aynanın prototipiyle kullanıcı tepkilerini gözlemledim. Geliştirdiğim ayna ile özellikle kanser hastalarına moral vermeyi ve içinden geçtikleri zorlu süreçte onları gülümseterek daha güçlü olmalarını sağlamayı hedefliyorum."

ABD'deki Thomas Jefferson Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrencilere tasarım dersi verdiğini aktaran İlhan, "Fakültede ilk yaptığım çalıştaya Dekan da katılmıştı, kendi projelerimi sunduğumda gülümseme aynasını gördü ve onkoloji bölümüne bundan istiyoruz dedi. Kanser hastaları için geliştirdiğim gülümseme aynası için siparişler var, 2016 yılında satışa sunacağız" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;