Dağlık Karabağ

Karabağ'da ateşkes

Dağlık Karabağ'daki çatışmalarla ilgili olarak, Ermenistan tarafından "Ateşkes emri verildi" açıklaması geldi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada da "Azerbaycan - Ermenistan cephe hattında çatışmalar karşılıklı olarak durduruldu" denildi.

[Fotoğraf: Reuters]

reuters'ın haberine göre ermenistan tarafından bir yetkili, "ateşi kesmeleri emrini verdik" açıklamasını yaptı. azerbaycan savunma bakanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada da "azerbaycan - ermenistan cephe hattında çatışmalar karşılıklı olarak durduruldu" denildi.

azerbaycan savunma bakanlığı bu sabah yaptığı açıklamada  dağlık karabağ'daki ateş hattında çatışmaların sürdünü duyurmış, son iki günde 16 azeri askerin hayatını kaybettiği bilgisini vermişti. 

çatışmaların bilançosunu açıklayan bakanlık, 70 ermeni askerinin öldürüldüğünü, 5 ermeni tankının da imha edildiğini duyurdu.

kerry-lavrov görüşmesi

çatışmaların durdurulması için uluslararası çabalar da sürüyor. abd dışişleri bakanı john kerry’nin rus mevkidaşı sergey lavrov’la ermenistan-azerbaycan cephe hattında son günlerde yaşanan gerginliğe ilişkin konuştuğu duyuruldu.

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü mark toner, günlük basın toplantısında kerry'nin, ermenistan-azerbaycan arasında yaşanan gerginlik hakkında rus mevkidaşı lavrov ile telefonda görüştüğünü belirtti.

toner, "iki bakan görüşmede, dağlık karabağ bölgesinde yaşanan şiddet olaylarının bir an önce son bulması gerektiğini söyledi. ermenistan ve azerbaycan’ı avrupa güvenlik ve işbirliği teşkilatı’nın desteğiyle tekrar konuşmaya çağırdı." diye konuştu.

toner, bir soru üzerine kerry’nin, henüz azerbaycan ve ermenistanlı mevkidaşlarıyla konuşmadığını bildirdi. yaşanan çatışmalar sonucunda siviller de dahil olmak üzere çok sayıda kişinin öldüğünü dile getiren toner, “iki tarafın da bir an önce güç kullanmayı bırakması ve olabilecek muhtemel gerginliği önlemesi yönünde çağrı yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

abd başkan yardımcısı joe biden da sosyal medya hesabından açıklama yaptı. konuyu nükleer zirve için washington’a gelen azerbaycan cumhurbaşkanı ilham aliyev ve ermenistan cumhurbaşkanı serj sarkisyan ile ayrı ayrı yaptığı görüşmede ele aldığını belirten biden, bölgede istikrarın, güvenliğin ve refahın sağlanması için dağlık karabağ bölgesinde kalıcı bir çözümün gerçekleşmesi gerektiğini kaydetti.

[Fotoğraf: Reuters]

kaynak: reuters, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;