2015 Genel Seçimi

Karayılan’dan AKP ile koalisyon îmâsı

KCK Yürütme Konseyi üyesi Murat Karayılan, Demirtaş’ın “AK Parti ile koalisyon seçeneğimiz yok” ifadesini eleştirdi. 'HDP’nin Erdoğan’ı başkan yaptırmayarak sözünü tuttuğunu ve artık ileriye dönük girişimler yapması gerektiğini' söyledi.

Murat Karayılan, KCK Yürütme Konseyi Başkanı'yken Abdullah Öcalan’ın talimatıyla örgütün silahlı kanadının başına geçti. [Fotoğraf: AP]

kck yürütme konseyi üyesi murat karayılan, örgüte yakın fırat haber ajansı'na verdiği röportajda koalisyon tartışmalarını değerlendirdi. hdp eş genel başkanı demirtaş’ın, partisinin ak parti ile koalisyon yapmayacağı şeklindeki açıklamasını eleştirdi. 'hdp’nin erdoğan’ı başkan yaptırmayarak sözünü tuttuğunu ve artık ileriye dönük girişimler yapması gerektiğini' belirten karayılan, hdp’yi 'dar yaklaşımda' olmakla eleştirdi.

karayılan “bu koalisyon tartışmalarının odağında hdp var ama anlaşıldığı kadarıyla hdp’li bir koalisyon hükümeti kurulamayacak gibi...” sorusuna şu cevabı verdi;

"hdp’nin de bu konuda dar yaklaşımları vardır. bir kere her şeyden önce hdp en temel konu olarak verdiği sözün gereğini zaten barajı büyük bir ekseriyetle aşmış olmasıyla yerine getirmiştir. yani hdp’nin barajı geçmesi ve akp’nin de tek başına hükümet kuramama sonucuyla birlikte, ‘seni başkan yaptırmayacağız!’ sözü pratikte uygulanmış oldu. bugün başkanlık sistemi türkiye’nin gündeminden tamamıyla çıkmıştır. bu açıdan hdp verdiği sözü aslında yerine getirdi. bundan sonra daha ileriye dönük girişimleri gündemleştirmesi gerekmektedir. toplumun eğilimi demokratik bir değişimden yanadır ve hdp’nin buna öncülük etmesi gerekmektedir. bu açıdan daha güçlü bir performansa ve tempoya ihtiyaç vardır.”

“şunu yaparım, şunu yapmam dememeli”

karayılan hdp'nin kapsayıcı ve hamleci olmasını da istedi ve bunu şu sözlerle ifade etti:

“bu konuda ‘ben filan kesimle koalisyona girmem’ türünden açıklama ve tutumlarda da bana göre duygusallık vardır. bu siyaseten pek doğru da değildir. öyle kendini bazı şeylere hapsetme yerine ilkeler üzerine konuşmak önemlidir. … bu çerçevede ilkeleri olan bir partinin 'ben şunu yaparım, şunu yapmam' deme değil, kendi ilkelerini ortaya koyması gerekmektedir. ilkeler çerçevesinde politika yürüteceğini ifade etmesi daha doğru olacaktır. çünkü verilen sözler çerçevesinde rolün oynanması lazım ve bunun için de kapsayıcı ve hamleci olmak gerekiyor. değişimci dönüşümcü olmak zorunluluğu vardır.”

demirtaş’a eleştiri, yüksekdağ'a destek

karayılan hdp’nin diğer eşbaşkanı figen yüksekdağ’ın “biz gelebilecek bütün önerileri, hükümet kurma, koalisyon oluşturma eksenindeki bütün görüşmelere açığız. doğabilecek krizlerin çözümü noktasında biz üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz” açıklamasını hatırlatarak, yüksekdağ’a destek verdi;

“gerçi eşbaşkan figen yüksekdağ’ın basına dönük yaptığı açıklama hdp’nin bu konularda dar tutumları aşma çabası içinde olduğunu gösteriyor ama bunu daha hızlı ve çarpıcı bir biçimde yapmaları daha isabetli olacaktır.. halkımız, türkiye’deki tüm yoldaşlarımız ve demokrasi ile barıştan yana olan tüm kesimler şunu anlamak istiyor: bu devlet bu sorunu çözüp türkiye’yi demokratikleştirmek istiyor mu, istemiyor mu? çünkü koalisyonların kurulmasında ana eksen budur. hdp’nin yaklaşımlarının dar olduğunu da zaten bu açıdan belirttim. hdp sanki böyle bir sorun yokmuş gibi, ‘biz onurlu mücadeleci bir muhalefet olacağız’ diyor. hele önce sorunun çözümünü netleştirelim. çözüm nasıl olacak? kürt sorunu çözülmeden türk devleti ileriye dönük tek bir adım atamaz.”

kaynak: fırat haber ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;