Enerji jeopolitiği

Katar'la doğalgaz anlaşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar ziyaretinde iki ülke arasında sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) anlaşması imzalandı. Türkiye ve Katar arasında vizeler de kaldırıldı.

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından "doğalgazda sorun olur mu" sorusu akıllara gelirken, Türkiye doğalgaz konusunda önemli bir adım atarak Katar'la anlaşma imzaladı. BOTAŞ ile Katar Petrol arasında varılan anlaşma, Türkiye'de LNG depolama tesisleri kurmasını öngörüyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Tani ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Bildiğiniz gibi Katar'ın Türkiye'de LNG işine girme niyeti vardı. Türkiye'de bir yatırıma, LNG depolama noktasında gireebilir miyiz, bunun arayışı içerisindeydiler. Bu konuda bir adım atılmış oldu" dedi. 

Vizeler kaldırıldı

Türkiye ile Katar arasında varılan 16 anlaşmadan biri de iki ülke arasında vizelerin kaldırılması oldu. Erdoğan, "Bundan böyle iki ülke arasında vizeler kaldırılmış oldu. Türkiye ve Katar vatandaşları iki ülkeye vizesiz girebilecek" dedi. Erdoğan, bu anlaşmanın son anda gündeme geldiğini ve hızlıca imzalandığını söyledi.

Paris'teki iklim zirvesinden Katar'a geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğle saatlerinde Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Tani ile bir araya geldi. İki liderin görüşme sonrası yaptığı açıklamada da Katar Emiri El Tani, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirileceğini, görüşmelerde 'terörizm' konusunun da gündeme geldiğini söyledi, fazla ayrıntı vermedi. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;