Meksika

Kayıp öğrencilerin aileleri üslere girebilecek

Meksika'da, geçen Eylül ayında kaçırılan 43 öğrencinin ailelerinin, çocuklarını aramak için ordu üslerine girebilecekleri açıklandı.

Konular: Latin Amerika
Kayıp öğrencilerin aileleri sabırlarının tükendiğini söylerken, ülkenin farklı yerlerinde eylemler devam ediyor. [Fotoğraf: AFP]

Ülkenin güneyindeki Guerrero'da, kaybolan öğrencilerin ailelerinin ve destekçilerinin bölgedeki bir ordu üssünün kapılarını açtırmak için üsse dağıtım yapan bir kamyonu kaçırmaları üzerine, Başsavcılık Ofisinden, üslerin tüm vatandaşlara açık olduğu ancak girişlerin düzenli ve kurumlara saygı gösterilerek yapılması gerektiği belirtildi.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada da çıkan olaylarda 11 askerin yaralandığı bildirildi. Açıklamada, çoğunun yüzü kapalı yaklaşık 200 kişinin üsse girmeye çalıştığı, kamyonla üssün kapısını kıran göstericilerin askerlere taş ve şişelerle saldırdığı belirtildi. 

Aileler ise 6 göstericinin yaralandığını, çocuklarını aramak üsse girmek istediklerini ancak biber gazı ve taşlarla kendilerine karşılık verildiğini belirtti.  

Biber gazı kullanıldığı iddialarını reddeden ordu yetkilileri, öğrencilerin kaybolmasında ordunun payı olduğuna dair bir kanıt olmadığını kaydetti.

Guerrero'da geçen yıl 26 Eylül'de öğretmenlerin çalışma koşullarını protesto eden öğrencilerle polis arasında çatışma çıkmış polisin öğrencileri taşıyan araçlara ateş açması sonucu 6 kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi yaralanmıştı.

Çatışmaların ardından 43 öğrenci, son kez 27 Eylül'de kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından zorla araçlara bindirilirken görülmüş, öğrencilerin bulunması için düzenlenen operasyonlarda 11 toplu mezar bulunmuş ve mezarlardan 38 kişinin cesedi çıkarılmıştı. Yapılan testlerde cesetlerin kayıp öğrencilere ait olmadığı belirlenmişti.

Valinin eşi yargılanacak

Iguala Valisi Jose Luis Abarca’nın eşi Maria de los Angeles Pineda ise kayıplarla ilgili yargılanacak. Pineda, öğrencilerin kaçırılmasına yardım etmekle suçlanıyor.

Savcılığa göre Pineda, 2005 yılından beri uyuşturucu çeteleriyle ortaklık içinde. Pineda'nın çetelerin finansal aracılığını yaptığı ve nüfuzunu kullanarak koruma sağladığı iddia ediliyor.

Pineda’nın banka hesaplarında 2009-2014 yılları arasında uyuşturucu kaynaklı olduğu düşünülen 936 bin dolar tutarında mevduat hareketine rastlandı. Pineda’nın avukatları henüz bir açıklama yapmadı.

Dört aydır haber alınamayan öğrencilerden şimdiye kadar sadece birinin cesedi belirlenebildi. Ülkede kayıp yakınlarının başını çektiği göstericiler daha önce defalarca gösteri düzenledi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;