Ahmet Davutoğlu

KCK'yı 'paralel yapı' olarak tanımladı

Başbakan Davutoğlu 'Çözüm sürecine saygılıyız diyip haraç toplamaya, mahkeme kurmaya kalkanlar da bir paralel yapılanmadır' sözleriyle KCK'yı hedef aldı.

Davutoğlu, partisinin Afyonkarahisar'da düzenlenen istişare toplantısında konuştu. [Fotoğraf: Zeki Öztürk/Al Jazeera]

başbakan ahmet davutoğlu afyonkarahisar'da, ak parti 23. istişare ve değerlendirme toplantısında konuştu. başbakan yardımcısı numan kurtulmuş toplantı öncesinde gazetecilere, son mgk'da "sadece paralel yapılanma değil ulusal güvenliği tehdit eden tüm unsurlar görüşüldü. buna kck da dahil." demişti. 

davutoğlu da isim vermeden, kck'ya 'paralel yapı' suçlaması yaptı. 

"bunlar da başka bir paralel yapılanmadır"

"çözüm sürecine saygılıyız dedikten sonra doğu ve güneydoğu anadolu’da insanlardan haraç toplamaya kalkanlar, mahkeme kurmaya kalkanlar bunlar da başka bir paralel yapılanmadır. bunlara da izin verilmeyecek."

davutoğlu hdp’yi de kobani için yeniden protesto gösterileri çağrısı yapması sebebiyle eleştirdi:

“çözüm sürecini sabote etmek için gencecik çocukları sokağa sürdüler. aralarından bir çokları çıktı, günah çıkardı ‘yanlış yaptık’ diye. biz de yanlışlarından ders aldılar zannettik. ama bugün için yine çağrı yaptılar. 1 kasım için hdp'yi uyardım. toplantı gösteri hakkı şiddete yönelirse gerekli tedbiri alırız dedim. kim şiddete yönelirse yönelsin tedbiri alırız... hukuk devleti içinde özellikle de tbmm çatısı altında siyaset yapan hdp’liler, bu ülkenin hukuk devleti niteliğine zarar verecek her türlü eylemden uzak durmaya davet ediyorum."

“bu başı kolay teslim etmeyiz”

başbakan ülkenin üç vesayetin tehlikesi altında olduğunu savundu. askeri vesayet ve hdp/pkk çizgisini bu vesayetler arasında sayarken en büyük eleştirilerinden birini de bir diğer vesayet olarak tanımladığı gülen cemaati’ne yöneltti ve şunları söyledi:

“bürokrasi üzerinden siyaset yapılmaya kalkılırsa onlara söyleyeceğimiz tek söz var: milletten aldığımız emaneti çiğnetmeyiz. halktan yetki almadan başımızı almaya kalkarsanız biz bu başı öyle kolay kolay teslim etmeyiz. binlerce insanı dinlemiş olanlar, özel hayata müdahale etmiş olanlar sadece devlete değil, kendilerine gayet iyi niyetle destek evren o masum kitleye de ihanet ettiler.”

“altına imza atıyorum ben de”

başbakan, istifa eden chp milletvekili emine ülker tarhan’ın istifa mektubunu okudu ve şunları söyledi;

“biz bu istişareleri yürütürken ana muhalefetin de istişaresi var bugün. biz şölen içinde gelirken ana muhalefet partisinden bir vekil istifa etti. istifa açıklamasında ‘halktan kopuk muhalefet anlayışında ısrar edeceği anlaşılan chp zihniyeti’ diyor. altına imza atıyorum ben de.  sorumsuz çağrılar diyor. doğru. en son kobani olaylarında nasıl sorumsuz çağrı yapıp ateşe körükle gittiklerini millet biliyor. halktan kopuk muhalefet anlayışı. el hak doğru. programlarına bakın. halkla ne kadar bütünleşmişler. hiçbir zaman halk karşısında kibire kapılmayacağız. ‘chp’de iktidar umudu bulunmayan’ diyor. el hak o da doğru.  onlarda iktidar umudu bile yok. dünyada da türkiye’de de önümüzdeki dönemde türkiye’nin geleceğinin ak parti ile şekilleneceği konusunda hiçbir tereddüt yok. bizim siyaset anlayışımızda hiçbir zaman geçicilik yoktur.”

“anında o işyerini kapatırız”

davutoğlu, son maden kazaları sonrası iş güvenliği ile ilgili bir şikayet hattı kurulacağını ve buraya gelen şikayetleri dikkate alacaklarını söyledi:

“bütün işçilerime seslenmek istiyorum. ‘neden şikâyet etmediniz?’ dedim ermenek’e gittiğimde. şimdi yeni bir uygulama başlatmayı düşünüyoruz iş kazaları ile ilgili. herhangi bir işyerinde işçinin hakkı ihlal edilmişse doğrudan şikâyet edecekleri bir hat oluşturacağız. anında o işyerini kapatırız.”

çalışanların hak ihlallerine karşı kurulacak şikayet hattıyla ilgili çalışma bizzat başbakan'ın talimatıyla başlatıldı. başta çalışma bakanlığı olmak üzere, ilgili tüm kurum ve kuruluşların dahil olduğu bir şikayet hattı oluşturulacak. iş kollarındaki hak ihlallerine ilişkin olarak yapılacak herhangi bir şikayet anında işleme konulacak, bununla ilgili önlemler alınıp, denetim gerçekleştirilecek. başbakanlık kaynakları etkin bir erişimin hedeflendiğini ve hattın en kısa sürede faaliyete geçirileceğini söyledi. 

“işverenin çayını bile içmesi haram”

başbakan ahmet davutoğlu iş yerlerini denetleyen müfettişlere daha tarafsız ve dikkatli olmalarını söyledi:

“bir denetim elemanının denetime gittiği yerde işverenin çayını bile içmesi haramdır. denetim elemanı gidecek ve orada objektif olarak denetimlerini yapacak.  devletin alması gereken tedbirler var. aldık. 6 saat kuralı geldiğinde 6 saati etkin kullanmak için maden işçilerine yerin altında yemek yedirme zorunluluğu getirmek demek değildir. her türlü adli ve idari soruşturma yapılacak.”

isparta’da meydana gelen trafik kazası ile ilgili olarak da şunları söyledi;

“isparta’da devleti kandırıyor, jandarma’yı geçtikten sonra fazladan yolcu alıyor. zihniyeti de değiştirmek lazım. hiç bir yerde size angarya muamelesi yapılamaz. bildirin ki bu tür teşebbüslere kalkışanlara gereken yapılsın.”

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;