Bilim-Teknoloji

Kediciler köpek sevenlerden daha akıllı

Araştırmacılar, kedi ve köpek sevenler arasındaki rekabeti alevlendirecek bir çalışmaya imza attı. ABD'de yapılan araştırma, kedi sevenlerin köpekleri tercih edenlere kıyasla daha akıllı olduğunu öne sürdü.

Konular: Bilim-Teknoloji
Kedi ve köpek tercihi insanların kişiliklerini yansıtıyor. [Fotoğraf: Shutterstock]

Carroll Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, kedi ve köpeklere yönelik sevgisi farklılık gösteren insanların zekaları arasında da fark olduğunu öne sürdü.

San Francisco'da düzenlenen Psikolojik Bilim Derneği toplantısında açıklanan sonuçlara göre, kedi seven insanların ayrıca daha fazla içine dönük kişiler olduğu belirtildi. Kedi sevgisi ağır basan insanların diğer belirgin özellikleri ise hassas ve daha açık görüşlü olmaları.

Araştırma, köpekleri daha çok seven insanların ise daha yaşam dolu olduklarını ortaya koydu. Araştırmada yer alan psikolog Denise Guastello, köpek sahibi insanların dışarıya çıkmayı daha çok sevdiğini ve insanlarla konuşmaktan, aynı zamanda köpekleriyle dolaşmaktan keyif aldıklarını söyledi.

Guastello, "Eğer içine dönük ve hassas bir insansanız, belki de evde oturup kitap okumayı daha çok seviyorsunuz. Ayrıca kedinizin dışarıda bir yürüyüşe çıkma ihtiyacı da olmuyor" ifadesini kullandı.

Arkadaşlık ve duygusallık farklı

600 üniversite öğrencisinin katıldığı araştırmada, öğrencilere kedi mi yoksa köpek mi tercih ettikleri ve evcil hayvanlarda ne gibi özelliklere önem verdikleri soruldu. Öğrencilere ayrıca kişisel özelliklerini de ortaya çıkarmaya yarayacak sorular yöneltildi.

Sonuçlar, katılımcı öğrencilerin yüzde 60'nın spesifik olarak köpek, yüzde 11'inin ise kedileri sevdiğini gösterdi. Geride kalan yüzde 29'luk katılımcı ise iki hayvanı da eşit derecede sevdiklerini belirtti. Köpek sevenler, bir evcil hayvanda en çok aradıkları özelliğinin arkadaşlık ve refakat olduğunu söylerken, kedi sevenler bu özelliğin duygusal yakınlık olduğunu ifade etti.

Elde edilen sonuçlar, insanların evcil hayvan tercihlerinde kişiliklerini yansıttıklarını savundu. Örnek olarak, kedilerin daha bağımsız ve içlerine dönük olmaları, bazı insanlar tarafından tercih edilen özellikler olarak beliriyor.

Köpekler de stresi azaltıyor

Araştırmacılar, elde edilen sonuçların evcil hayvanlar için yeni terapi yöntemleri geliştirilmesinde kullanılabileceğini ifade etti.

Elde edilen sonuçlar köpek sevenleri fazla övmese de, geçmişte yapılan araştırmalar köpeklerin kendilerine özgü özelliklerini ortaya çıkarmıştı. International Journal of Workplace Health Management dergisinde 2012'de yayımlanan araştırmada, köpeklerin işyerinde çalışanların stresini düşürdüğü ve moralini artırdığı ortaya çıkmıştı.

Araştırmada yer alan Randolph T. Barker, köpeklerin aynı zamanda iş memnuniyeti ve bağlılığı da artırdığını tespit ettiklerini belirtti. Barker, köpeklerin bulunduğu işyerlerinde çalışanların sanayi normlarına kıyasla çok daha fazla iş memmuniyeti gösterdiğine dikkat çekti.

Kaynak: Redorbit

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;