Hindistan

Keşmir'e ilk kadın başbakan

Hindistan'ın kuzeyindeki Cammu Keşmir'in ilk kadın başbakanı Mehbuba Mufti oldu.

Konular: Hindistan
[Fotoğraf: AFP]

Hindistan'ın kuzeyindeki Cammu Keşmir'de Mehbuba Mufti, başbakanlık yemini etti. Halkın Demokratik Partisi (PDP) lideri Mufti, eyalet meclisi Raj Bhawan'da yapılan yemin töreniyle eyaletin ilk kadın başbakanı oldu.

Eyalet yönetimi, PDP'nin kurucusu ve Mehbuba Mufti'nin babası Mufti Muhammed Seyyid'in ocak ayında vefatından sonra boş kalmıştı.

PDP yetkilileri, koalisyon ortakları Bharatiya Janata Partisi (BJP) ile görüşmelerini sürdürmüş, Mufti ise BJP'nin koalisyon şartlarını yerine getirene kadar eyalet başbakanlığını kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

PDP, 2014'te yapılan seçimlerde BJP ile bazı şartlar altında koalisyon hükümeti kurmayı kabul etmişti. Buna rağmen her iki parti, hükümet meseleleri hakkında karşı görüşleri benimsemişti. PDP'nin Cammu Keşmir için kendi yasalarının olacağı özel bir anayasayı desteklemesine rağmen BJP buna karşı çıkmıştı.

İngiltere'den 1947 yılında bağımsızlıklarını kazanan Hindistan ve Pakistan, Keşmir nedeniyle 1948, 1965 ve 1971'de 3 kez savaştı. Hindistan, Pakistan'ı, çeşitli grupları Cammu Keşmir eyaletinde saldırılar düzenlemeleri için silahlandırmakla suçluyor. Cammu Keşmir'deki şiddet olaylarında 70 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Hindistan, Müslümanların çoğunlukta olduğu Cammu Keşmir'de yarım milyon asker bulunduruyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;