Türkiye

Kılıçdaroğlu'nun ByLock ve erken seçim iddialarına Başbakan'dan yanıt

Başbakan Binali Yıldırım, "ByLock kullanıcılarının isimleri seçilerek savcılığa bildiriliyor" diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu'na "Böyle bir iddia varsa belgelerini bize versin de gereğini yapalım" şeklinde yanıt verdi. Yıldırım yine Kılıçdaroğlu'nun "AK Parti, içindeki ByLockçu vekilleri elemek için erken seçime gidecek" iddiasını ise, "Suçluları temizlemek için erken seçim mi yapılır" diyerek reddetti.

Başbakan Binali Yıldırım [Fotoğraf: AA]

Cuma namazını Ankara Osmanlı Camii'nde kılan ve namaz çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği iki önemli iddiaya yanıt verdi. 

Kılıçdaroğlu'nun ilk iddiası, "ByLock kullandığı tespit edilen isimlerin seçilerek savcılığa bildirildiği"ydi. Kılıçdaroğlu, bazı kişilerin bu şekilde korunduğunu belirtti. Yıldırım, bu iddiaya, "Kılıçdaroğlu çok önemli bir ihbar ve iddiada bulunuyor. Böyle bir iddia varsa belgelerini bize versin de gereğini yapalım. Bizim görevimiz suç zanlılarını ayıklama değil adalete teslim etmek" sözleriyle yanıt verdi.

CHP liderinin bir diğer iddiası da erken seçim yapılacağı yönündeydi. Kılıçdaroğlu, "AK Parti kendi içindeki ByLockçuları elemek için erken seçime gidecek" dedi. Yıldırım, bu iddiayı da kesin bir dille reddetti ve şu ifadeleri kullandı:

"Ne için erken seçim? Yani, FETÖ'cüleri temizlemek için erken seçim, bu akla ziyan bir iştir. Suçluları temizlemek için erken seçim mi yapılır? Onları tutup adalete teslim etmektir doğru olan. Seçim oyuncak değil ki. Bir seçim demek, bir yılın kaybı demektir. Zırt, pırt seçim, milletin işi gücü yok da bizle mi uğraşacak."

'Rakka bizim meselemiz değil'

Yıldırım, bir gazetecinin "Sayın Cumhurbaşkanı da açıklamalarında Obama ile yaptığı telefon görüşmesinde Rakka'ya girileceğini söyledi. Acaba bununla ilgili bir tarih var mı? Nasıl bir süreç izlenecek? Türkiye Cumhuriyeti nasıl bir yol izleyecek?" sorusuna verdiği yanıta, "Rakka meselesi bizim meselemiz değil" sözleriyle başladı ve şöyle devam etti:

"Biz memleketimizde vatandaşımızın güvenliğini, huzurunu sağlamak için var gücümüzle, polisimiz, askerimiz, jandarmamız, korucumuz el birliğiyle çalışıyorlar. Rakka olayı ne? Rakka olayı DEAŞ'la olan mücadeledir. ABD ve diğer koalisyon güçleri, Türkiye de dahil bir DEAŞ ile mücadele söz konusu. Bizim Fırat Kalkanı'nın esas itibarıyla amacı da budur. Amerika, DEAŞ ile mücadelede Münbiç'ten sonra ikinci odak noktası olarak Rakka'yı görüyor ve bu konuda da mücadele için bizimle savunma bakanları karşılıklı görüşüyorlar, konuşuyorlar. Bizim orada açık ve net bir duruşumuz var. Rakka operasyonunda, DEAŞ'a karşı sizinle birlikte olabiliriz ancak bizim için terörist grup olarak tanımladığımız PYD, YPG gibi unsurlar, eğer bu operasyonun içinde yer alırsa biz orada yokuz. Çünkü, bir terör örgütüyle başka bir terör örgütüne karşı mücadele, hukuk devletine yakışmaz, hele hele Türkiye'ye düşman, Türkiye'ye karşı PKK terörü ile omuz omuza, onlara her türlü lojistik desteği veren bu terör grupları ile asla ve asla biz bir arada olamayız. Bunun dışında başka bir formülünüz varsa buyrun gelin beraber yapalım."

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;